05 Ağustos 2014 06:00

Lübnan’da Musul senaryosu mu?

Suriye’de savaşan İslamcı örgütlerden el Nusra cephesi, Lübnan’da Suriye sınırında bulunan Arsel beldesine saldırdı. Çıkan çatışmada 10 Lübnan askeri öldü, 25’i yaralandı. Son yaşanan çatışmaların diğer çatışmalardan ayırt edici bir özelliği var.

Paylaş

Ali KARATAŞ

Suriye’de savaşan İslamcı örgütlerden el Nusra cephesi, Lübnan’da Suriye sınırında bulunan Arsel beldesine saldırdı. Çıkan çatışmada 10 Lübnan askeri öldü, 25’i yaralandı. Son yaşanan çatışmaların diğer çatışmalardan ayırt edici bir özelliği var. Bazı strateji uzmanları Suriye ve Irak’ta devam eden çatışmaların Lübnan’a taşınmasına dikkat çekiyor. Bu fikir Lübnan Ordusu içinde de taraftar buluyor. Ayrıca tartışmalarda IŞİD’in Musul’dakine benzer bir saldırı ile “Arsel İslam Emirliği”ni kurmayı planladığına dikkat çekiliyor. Binlerce kişi Suriye’deki çatışmalar nedeniyle beldeye sığınmıştı. Şimdi de çatışmaların Beka’nın en büyük beldesi Arsel’e sıçraması nedeniyle yine binlerce kişi göç ediyor.

İSLAM EMİRLİĞİ İLAN PLANI

Son yaşanan çatışmaların ayırt edici özelliği, her ne kadar çatışmalar el Nusra’nın üyelerinin tutuklanması ile başlasa da Suriye’de çatışan İslamcı bir grubun fiilen Lübnan’ın bir bölgesini ele geçirme girişiminde olması. Daha önce Suriye sınırında yer alan Trablus Şam ilinde Suriye Devlet Başkanı Esad’ı destekleyen ve Hizbullah’ın kalelerinden biri kabul edilen Cebel Hasan ile Hariri taraftarlarının yaşadığı ve Suriye’de muhalif grupları destekleyen BabTibbani arasında defalarca silahlı çatışma yaşanmıştı. Bu çatışmalar Lübnan’da yaşayanlar arasında farklı politik görüşlerin çatışması olarak tezahür etmişti. Ama son çatışma, Lübnan dışından bir silahlı grupla stratejik bir coğrafik bölgede yaşanıyor. Onun için Lübnan’da yayın yapan el Meyadin televizyonu çatışma haberini “İslam Emirliği İlan Planı” olarak verdi. Lübnan’da yayın yapan el Ahbar gazetesi de son dönemdeki çatışmalarda İslamcı grupların amacının “Arsel İslam Emirliği”ni kurmak olduğunu yazdı.
Bu haberlere paralel olarak Rusya Al Yavm televizyonuna açıklama yapan stratejik araştırmacı Emin Hatit, Lübnan ordusunun elinde IŞİD’in Trablus’a ulaşmak için Musul senaryosunun tekrarlanacağı yönünde kesin bilgi olduğunu belirtti. Hatırlanacağı üzere özellikle el Nusra’nın sınırda savaşan kolları, IŞİD’e biat ettikleri yönünde açıklamalar yapmıştı.
Lübnan ordusu yaptığı açıklamada; “Çatışmanın topraklarımıza taşınmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı. Yalnız son birkaç gündür televizyonlara yansıyan görüntüler, Lübnan’ın Irak gibi çoktan çatışmanın bir parçası olduğunun göstergesi.

HARİRİ: ORDUNUN ARKASINDAYIZ

Çatışmalar nedeni ile ilginç bir açıklanma Lübnan’daki 14 Mart hareketi lideri Said Hariri’den geldi. Hariri yaptığı açıklamada, Arsel beldesindeki çatışmalarda Lübnan ordusunun arkasında olduklarını söyledi. Burada garip olan durum, daha yakın zamana kadar liderliğini yaptığı hareketin ve kendisinin Suriye’deki silahlı gruplara olan desteği. Suudi Arabistan’da yaşayan Hariri, Suriye krizinin hemen her aşamasında kendilerine Suriye muhalefeti olarak tanımlayan grupların yanında saf tutmuştu. Lübnan, yakın zamanda Suriye ordusu Kalamun bölgesini ele geçirene kadar Suriye’deki silahlı gruplar için hem militanların hem de mühimmatın önemli bir geçiş noktası idi. Zaten el Nusra’nın Arsel’e saldırmasının nedeninin arasında Suriye ordusunun Kalamun’daki başarıları gösteriliyor. Görünen o ki Musul’da yaşan gelişmenin bir benzerinin Lübnan’ın sınır kentlerini tehdit etmesi İslamcı gruplara karşı Sait Hariri’nin ilerici partisi ve onun bir parçası olduğu 14 Mart hareketini ve Hizbullah’ı, yani  Lübnan’daki bütün siyasi akımları birleştirmiş durumda. En azından şimdilik.

ÖNCEKİ HABER

Birleştirilme sürece mi yayılacak?

SONRAKİ HABER

AA'dan 31 Mart seçimleri açıklaması: AA veri aktaran bir medya kuruluşudur

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa