05 Ağustos 2014 06:00

Keşfedilmeyi bekliyor

Bir çobanın tariflerinden sonra Denizlili doğaseverlerin ilk kez gidip fotoğrafladığı Çameli Kanyonu, keşfedilmeyi bekliyor.

Keşfedilmeyi bekliyor
Paylaş

Köylülerin Gavurdeliği dedikleri Denizli’nin Çameli ilçesi Karabayır ve Kirazlıyayla arasında henüz hiçbir kaydı bulunmayan kanyon hem yeşil dağları, hem tertemiz akarsuyu, hem de insan eli değmemiş doğal yapısıyla insanı büyülüyor. Yaklaşık 8 kilometrelik kanyon derin vadi içerisinde, dağları çam ağaçları, yatağı ise çınarlarla kaplı adeta doğal bir cennet görünümünde. Yer yer 20-30 metreye genişleyen dere yatağı, bazı yerlerde iki metreye kadar daralıyor. Kanyon boyunca pek çok küçük şelale, derinleşip adeta yüzme havuzu durumunu alan su göletleri, kayalarla farklı görüntüler oluşturan çevre yapısı gezi boyunca insanı etkiliyor. Dağların dik yamaçlarındaki ağaçlar ile dere yatarındaki yaşlaşık 30-40 metreye ulaşan çınar ağaçlarının doğal ortamlarda oluşan görüntüleri muhteşem bir atmosferi yaşatıyor.
Kanyon, Karabayır’dan sonra Kirazlıyayla’ya kadar dağlardan akan küçük kaynak suları ile besleniyor. Su debisi sürekli artsa da yürüyüşü engellemiyor. Çevre köylüleri, “Kanyon doğal yapısı ile herkesin görmek isteyeceği güzellikleri barındırıyor. Bölgemize turistlerin gelmesi köylerimizin kalkınmasına büyük etki sağlar. İlgililerden yardım bekliyoruz” dedi. (Denizli/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Salvador uyum sürecini tamamladı

SONRAKİ HABER

Cihan Tekstil patronu, tazminatını ödemeden attığı kadın işçinin bir de başını yardı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa