Taşeron maden işçileri kararlı

Taşeron maden işçileri kararlı

TTK Kozlu Müessesesinde hazırlık işlerini yapan Star İnş. ve Tic. AŞ‘ye bağlı taşeron şirkette çalışan işçiler, çalışma koşullarının düzeltilmesi için cuma günü başlattıkları iş bırakma eyleminin 6.gününde Zonguldak Madenci Anıtı’nın önünde toplanarak kitlesel basın açıklaması ger

GMİS sendikası, kitle örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinin destek verdiği açıklamada işçiler sık sık “Susma haykır, köleliğe hayır”, “İş ekmek yoksa barış da yok”, “İşçiyiz haklıyız kazanacağız” “İnsanca yaşamak istiyoruz” “Star işçisi yalnız değildir” sloganları attı.

Burada açıklamayı okuyan Mustafa Tuna TTK Kozlu Müessesinde -560 ana kat lağımı ve -630 kat hazırlığı ilk kısım galeri sürülmesi işini yürütmekte olan Star İnş. ve Tic. AŞ. çalışanları adına konuştuğunu belirterek “Maaşlarımızın sürekli kesintili olarak düzensiz ödenmesi ve şirketimiz Kozlu şantiyesinin kurulduğu tarih olan 2004 yılından itibaren işçi ücretlerinin hiçbir zam yapılmadan aynı fiyat üzerinden ödenmesi ve diğer kanuni haklarımız olan iaşe bedeli, çocuk parası ve yıllık izin gibi haklarımızın gasbedilmesinden dolayı, artık dayanacak gücümüzün kalmadığı, takatimizin tükendiği gerçeğini görmeyen gözlerin görmesi, yetkililerin çığlık haline gelen bu sesimize kulak vermesi ve mağduriyetimizin bir an evvel giderilmesi için yasal hakkımız olduğunu düşündüğümüz toplu iş bırakma eylemimizi gerçekleştirmiş bulunuyoruz” dedi.

Eylemlerinin 6’ncı gününe kadar kimsenin çözüme dönük bir adım atmadığını vurgulayan Tuna, “Bizlerden işe başlamamız beklenmekte, ancak işe başladıktan sonra belli olmayan bir tarihte mağduriyetimizin giderileceği tarafımıza bildirilmekte, işe başlamadığımız takdirde toplu halde işten atılmakla tehdit edilmekteyiz, tehditlere boyun eğmeyecek yukarıda bahsettiğimiz haklarımız verilene kadar,mağduriyetimiz giderilene kadar eylemimize devam etmekte kararlı olduğumuzu işverenimize ve kamuoyuna açıkça ilan ediyoruz. Eğer kötü çalışma şartlarımızın giderilmesini istemek ve sadece kuru bir maaş olan hakkımızı istemek suç ise evet biz suçluyuz, bizim kavgamız ekmeğimiz ve onurumuz içindir, ekmek namusumuzdur ve biz namusumuz olan ekmek mücadelemizi kazanana kadar bu suçu işlemeye devam edeceğiz” diye belirtti. (Zonguldak/EVRENSEL)

www.evrensel.net