04 Ağustos 2014 09:25

YAŞ toplantısı başladı

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı Genelkurmay Başkanlığı Çakmak Salonu'nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Paylaş

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı Genelkurmay Başkanlığı Çakmak Salonu'nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve kuvvet komutanları Anıtkabir ziyaretinin ardından Genelkurmay Karargahı Çakmak Salonunda 6 Ağustos tarihine kadar devam edecek YAŞ mesaisi için bir araya geldi. Başbakan Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda bu yıl son kez YAŞ'a başkanlık etmiş olacak.

Bu yıl ki YAŞ'ta teamüllere göre, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk'ün birer yıllık daha görev süreleri olduğu için komuta kademesinde bir değişiklik beklenmiyor.

SERVET YÖRÜK BİR YIL DAHA UZATILACAK MI?

Ancak Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük ile Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, 4 yıllık orgenerallik sürelerini tamamladıkları için teamüllere göre emekliye ayrılacaklar. Bir başka iddiaya göre ise Orgeneral Yörük'ün görev süresinin bir yıl daha uzatılacağı yönünde.

Tahammülere göre Kara Kuvvetleri'nde boşalacak bu 2 orgeneral kadrosu için Adem Huduti, Abdullah Recep, Kamil Başoğlu, Hüseyin Kenan Hüsnüoğlu, Orhan Akbaş, Tahir Bekiroğlu, İsmail Serdar Savaş, Yıldırım Güvenç, İhsan Uyar ve Alaeddin Örsal'in isimlerinin yarışması bekleniyor.

ESKİŞEHİR'DE KURULACAK YENİ BİRLİK KONUŞULACAK


Hava Kuvvetleri Komutanlığında ise Mehmet Erten'in emekliye ayrılmasıyla boşalan YAŞ üyeliği için bir atama yapılıp yapılmayacağı konusunda da çeşitli görüşler var. Bu arada Hava Kuvvetlerindeki yeni yapılanmanın da ele alınacağı toplantıda, Irak ve Suriye sınırının kontrolünü de sağlayan Diyarbakır'daki 2'nci Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın yeniden düzenlenmesinin de gündeme gelmesi bekleniyor. Eskişehir'deki 1'nci Hava Kuvvetleri Komutanlığının bazı birlikleriyle birleştirilerek yeni oluşturulacak komutanlığın başına ise korgenerallikten orgeneralliğe yeni atanacak bir ismin getirilmesi bekleniyor.

Hava Kuvvetlerinde bu sene terfi bekleyen korgeneraller arasında Abidin Ünal, Nejat Bilgin ve Mehmet Çetin yer alıyor.

Deniz Kuvvetleri'nde tutuklu amiraller nedeniyle geçen yıl boşalan 1 oramirallik kadrosu doldurulamamıştı. Bu yıl Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele'nin oramiralliğe yükseltilip belli olacak. Kösele, İzmir'deki Casusluk Davası'nda 3 gün tutuklu kalmıştı.

Bu yıl ilk kez rütbe bekleme süresini tamamlamaya 1 yılı kalanların durumu da YAŞ'ta ele alınacak. Bundan dolayı bu yıl terfi, atama ve emeklilik alacak olan kurmay albay, general ve amiral sayısı 500'e yaklaşacak. Bu sayı içinde 200'e yakın general ve amiral var.

BALYOZ VE ERGENEKON'DA 12 GENERAL VE AMİRALİN DURUMU

YAŞ'da, Balyoz ve Ergenekon'da yeniden yargılama kararının ardından tahliye olan 13 general ve amiralden 12'sinin durumlarının da gündeme gelmesi bekleniyor. Bu general ve amiraller arasında askeri mahkemenin kararına rağmen 2010 YAŞ'ında bir üst rütbeye terfileri hükümetin onaylamadığı Tümgeneral Gürbüz Kaya ile Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu da bulunuyor. Diğer general ve amirallar şunlar: Koramiral Deniz Cora, Korgeneral Turgut Atman, Tümamiral A. Sinan Ertuğrul, Tümgeneraller: Bülent Kocababuç, Ayhan Gümüş, Tuğamiraller: A.Sadi Ünsal, F.Can Yıldırım ve Şafak Yürekli, Tuğgeneraller: Mehmet Eldem ve Kubilay Baloğlu. Tahliye olan Tümamiral Caner Bener ise kendi isteğiyle emekliye ayrılmıştı.Ankara kulislerinde, bu 12 general ve amiral ile YAŞ öncesi görüşüldüğü ve bu kişilerin çalışmak istemeyerek emekliye ayrılmak istediklerini belirtikleri iddia ediliyor.

PARALEL YAPILANMAYA YÜKSEK DİSİPLİN KURULU BAKACAK

Yine Ankara kulislerinde en çok konuşulan bir diğer konu ise YAŞ'da Emniyet'teki 'paralel yapılanma' iddialarının TSK personeli için de gündem getirilip getirilmeyeceği. Başkent kulislerinde, hükümetin konuyu gündeme getirip ihraç talebinde bulunması durumunda bunun komuta kademesinde ciddi rahatsızlık yaratacağı konuşuluyor. Daha önce YAŞ'da ihraç kararlarına şerh koymuş olan Başbakan Erdoğan'ın, ihraç konusunu YAŞ'ın gündeminden tamamen çıkaracağı ve cemaat dosyaları bulunanların konusunu yeni oluşturulan ve YAŞ'dan bağımsız olarak çalışan Genelkurmay Başkanlığı Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edileceği yönünde. (DHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Vatandaşın bankalara yaklaşık 337 milyar TL borcu var

SONRAKİ HABER

İngiltere'de bir tırda 1'i çocuk 39 kişinin cesedi bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa