04 Ağustos 2014 06:00

Mürekkep kuruyana kadar...

Hürriyet cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tüm adaylara eşit ve adil davranacaklarına dair verdiği sözü tutmadı. Geriye dönüp bakıldığında gazete sayfaları 3 aday arasında ayrımcılık yapıldığını gözler önüne seriyor.

Paylaş

Çağrı SARI
İstanbul


Hürriyet cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tüm adaylara eşit ve adil davranacaklarına dair verdiği sözü tutmadı. Geriye dönüp bakıldığında gazete sayfaları 3 aday arasında ayrımcılık yapıldığını gözler önüne seriyor.

Hürriyet gazetesi 1 temmuzda, Köşk seçimleri için ana sayfasından bir açıklama yayınlamıştı. Açıklamada Hürriyet’in “Centilmenliğe uygun bir propaganda anlayışı yapılmasını” umduğu belirtiliyor ve “her adaya eşit ve adil” bir habercilik anlayışıyla yaklaşılacağı ifade ediliyordu.

Son birkaç günün gazetelerine bakmak bile Hürriyet’in ayrımcılığını ortaya koyuyor. Hürriyet’in son 10 gününün birinci sayfalarını inceledik. 3 cumhurbaşkanı adayına farklı oranlarda yer verildiği görülüyor. Tabii en büyük oran AKP’nin adayı Recep Tayyip Erdoğan’a ait. Çatı Aday Ekmeleddin İhsanoğlu haberleri de Hürriyet’te eksik değil. Halkların ve Değişimin Adayı Selahattin Demirtaş ise neredeyse yok..

İşte tarihler ve birinci sayfalar:

24 TEMMUZ PERŞEMBE:

“Cumartesi maç var” başlığı ile haber olmuş Recep Tayyip Erdoğan. Ekmeleddin İhsanoğlu’ya ise “Boğaz pozu” başlığı ile kısa bir şekilde yer verilmiş. Selahattin Demirtaş haber olmamış. Halbuki çevre katliamlarına karşı düzenlenen bir organizasyonda Demirtaş bisiklet turuna çıkmıştı. Hürriyet bu organizasyona da yer vermemiş.

25 TEMMUZ: CUMA:

Erdoğan’a çok kısa yer verilen haberde etkileyici bir başlık kullanılmış. “Geceleri tek endişem Filistin Filistin Filistin”.  Ekmeleddin İhsanoğlu da hemen hemen aynı boyutta haber olmuş. Güveni kaybedersek BU ÜLKE ÇÖKER. Selahattin Demirtaş haberine ise yine yer yok. Halbuki Demirtaş’ın kadınlarla buluşması o güne haber olabilirdi.

26 TEMMUZ CUMARTESİ:

Erdoğan yine sayfada dikkat çekici bir bölümde yer kapmış kendisine. Karikatürü bile var üstelik. Fiyakalı da bir fotoğraf ile hızlı trenin ilk yolcusunun Erdoğan olduğu vurgulanmış haberde. İhsanoğlu da Erdoğan’ın hemen altı kısmında haber olmuş. Diyarbakır’da uçurduğu güvercinler haberleştirilmiş kısacık... Demirtaş mı? Bakmayın boştan yere bulamazsınız.

27 TEMMUZ PAZAR:

“Başbakan hat-trick yaptı...” Attığı gollerle haber olmuş Erdoğan. Erdoğan’ı haber yapmak için Hürriyet hiç zorlanmıyor. Gazete Erdoğan’ın attığı her adımın peşinde. Hemen alt kısmında ise Ekmeleddin İhsanoğlu’ya yer verilmiş: “Kürt kardeşlerim bana oy verecek” diyor İhsanoğlu... Demirtaş’a ise yer yok. Halbuki bir gün önce, Demirtaş seçim çalışmaları kapsamında barışa verdikleri önemden bahsetmişti.

28 TEMMUZ PAZARTESİ:


Erdoğan’ın oynadığı maçta attığı gollerin değerlendirildiği haberde “tekniği beğenildi” denilmiş. Çatı aday İhsanoğlu’nun haberine ise biraz daha geniş yer verilmiş nedeni özel bir söyleşi olsa gerek... İlkkez İhsanoğlu Erdoğan’ı geçti yani. Demirtaş’a ise yer kalmamış sayfada. 27 Temmuz’da Demirtaş Soma’ya gitmiş aileleri ziyaret etmişti. Ya Demirtaş’ın değeri yok ya Soma’nın. Ya da her ikisinin!

29 TEMMUZ SALI:


Başbakan Erdoğan’ın Emniyet gözaltılarına ilişkin yorumunu epey büyük bir  biçimde gördü. İhsanoğlu haberine de epey kısa yer verdi haberin içeriği İhsanoğlu’nun  siyasilere açtığı bayramlaşma telefonu. Demirtaş haberi i se Hürriyet tarafından yine yok sayıldı. Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’da 1991 yılında öldürülen HEP İl Başkanı Vedat Aydın’ın mezarını ziyaret etti. Ancak Hürriyet haber olarak yer vermedi.

30 TEMMUZ ÇARŞAMBA:

3 adaya da çeşitli vesilelerle yer verilmiş. Erdoğan’ın haberi daha belirgin “Memnuniyetle iade ederiz” Erdoğan haberinin başlığı, haberde ise Gazze tutumu nedeniyle Erdoğan’dan cesaret madalyasının geri istenildiği ve Erdoğan’ın da iade edeceği yazılıyor. Hemen yan tarafında  Ekmeleddin İhsanoğlu’nun  Hükümet sözcüsü Bülent Arınç’a yanıt vermesine yer verilmiş: Kadın kahkahalarına ihtiyacımız var. Sayfanın yukarısında ise Bir Kürt ADİL dil olmaz mı” diyen Selahattin Demirtaş’ın haberine yer verilmiş. Haberde Demirtaş’ın HDP adayı olduğu yazıyor Halkların ve Değişimin Cumhurbaşkanı Adayı değil.

31 TEMMUZ PERŞEMBE


Nihayet eşit davranılan bir sayfa bulduk. 3 adaya da yer verilmeyen 31 Temmuz günü  buram buram adillik kokuyor

1 AĞUSTOS CUMA
İhsanoğlu’ya da Erdoğan’a da aşağı yukarı ayna oranda yer verilmiş. İhsanoğlu birlik çağrısı yapıyor, Erdoğan ise Ekmeleddin İhsanoğlu’nun profesörlüğünü aşağılıyor. Demirtaş ise sayfada yok.

2 AĞUSTOS CUMARTESİ

2 AĞustos Cumartesi  Erdoğan’a da Ekmeleddin İhsanoğlu’ya da yer verilmiş birinci sayfada ama Selahattin Demirtaş haberi diğer günlerde olduğu gibi yok.

ÖNCEKİ HABER

‘Denetim yapmayan devletten de şikayetçiyim’

SONRAKİ HABER

Denizli’de yargı reformu paneli yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa