03 Ağustos 2014 16:10

Stockholm Onur Festivalinde Filistin’le dayanışma

Pazartesi gününden beri süren ve 200 civarında konser, sergi, tiyatro oyunu ve tartışma programının yer aldığı Stockholm Onur Festivali 60 bin kişinin katıldığı yürüyüşle sona erdi.

Paylaş

Pazartesi gününden beri süren ve 200 civarında konser, sergi, tiyatro oyunu ve tartışma programının yer aldığı Stockholm Onur Festivali 60 bin kişinin katıldığı yürüyüşle sona erdi.

Hıristiyan Demokratlar ve ırkçı, yabancı düşmanı İsveç Demokratları dışındaki tüm partilerin amblem ve bayraklarıyla katıldıkları yürüyüşte, sendikalar, hayvan haklarını savunucuları, sağlık, eğitim büro emekçileri, kilise örgütleri, polis teşkilatı örgütü, ilticacılar ve göçmen örgütleri de yer aldı.

Filistinliler de İsrail’in Gazze’ye yönelik katliamlarını protesto etmek için yürüyüşe katıldı. “Gazze’de çocukları öldürmeyin”, “İsrail’i boykot et”, “Katil Netanyahu” sloganları atan grup, İsrail’in katliamlarını kınayan bildiriler de dağıttı.

Sol Parti Lideri Jonas Sjöstedt’in de katıldığı Sol Parti kortejinde ise Filistin bayrakları taşındı. Stockholm Onur Festivali’ne bu yıl ilk kez İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt ile birilikte kabine de yer alan çok sayıda bakan ile birlikte katıldı.

ABD Büyükelçiliğinin de ilk kez ‘Onur Yürüyüşü’ne pankart açarak katıldığı gözlenirken, seyircilerden en fazla alkışı “Gururlu ebeveyinler” pankartı altında yürüyüşe katılan LGBTİ kişilerin aileleri aldı.

Stockholm Onur Festivali’nin giderek ticarileştiği ve eş cinsellerin sorunlarının eğlence yapılarak geçiştirildiği eleştirisinde bulunan bazı insan hakları savunucularının örgütledikleri Alternatif Onur Festivali de sona erdi. Derneğin  kendi  imkanlarıyla düzenlediği festival süresince eş cinsellerin sorunları ve homofobiyi konu alan 11 tiyatro oyunu sahnelendi. (Stockholm/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Doğu Türkistan’da bilanço: 96 ölü

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa