03 Ağustos 2014 14:08

'Sen Hitler'i tanır mısın, bıyığı seninkinden biraz kısaydı!'

Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde binlerce kişiye seslenen Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ayrımcı dilini eleştirerek Hitler benzetmesi yaptı. Demirtaş, “Hitler diye bir adam vardı. Sadece bıyıkları seninkinden biraz daha kısaydı. Ama halkların direnişi onu yendi” dedi.

Paylaş

Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde binlerce kişiye seslenen Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ayrımcı dilini eleştirerek Hitler benzetmesi yaptı. Demirtaş, “Hitler diye bir adam vardı. Sadece bıyıkları seninkinden biraz daha kısaydı. Ama halkların direnişi onu yendi” dedi.

Bingöl ve Elazığ’ın Karakoçan ilçesindeki mitinglerin ardından Dersim’e gelen Demirtaş, Atatürk Stadyumu’nda 30 bini aşkın kişiye seslendi. Konuşmasında Başbakan Erdoğan’a yüklenen Demirtaş, Erdoğan’ın İzmir’de yaptığı konuşmaya atıfta bulunarak, “Yıl olmuş 2014. Millet uzayda şehir yapıyor. Bu beyefendi bize hâlâ faşizm dayatıyor. Halen tek dil diyor. Halen oradan bize parmak sallıyor, ‘Tek millet olacaksınız’ diyor. Bak beyefendi sen Hitler’i tanır mısın? Hitler’in bıyığı seninkinden biraz daha kısaydı. O da bu dünyaya faşizmi dayattı ama baki olmadı. Baki olan halkların direnişi oldu. Biz, senin tek dilini, tek milletini kabul etmiyoruz. Bu topraklar üzerinde asla tek dili yaratamayacaksınız. Bütün diller birbirinden kıymetli; birbirinden değerlidir. Türkçede güzeldir, Kirmancî de güzeldir, Kirmanckî de Zazaca da güzeldir. Arapça, Ermenice de Farsça da güzeldir. Rumca da, Gürcüce de, Lazca, Çerkesçe de güzeldir. Bu dillerin hepsi bu topraklarda yaşayacak” şeklinde konuştu.

‘EN BÜYÜK MEZHEPÇİ VE IRKÇI ERDOĞANDIR’

Ortadoğu’da yaşanan çatışmalara da değinen Demirtaş, benzeri olayların Türkiye’de de yaşatılmak istendiğini söyledi. “Türkiye’yi de kendi topraklarımızı, anavatanımızı, Anadolu’yu; Kürdistan’ı da bu hale getirmeye çalışıyorlar” diyen Demirtaş, “Öyle yapmak istiyorlar ki burada birbirimizin yüzüne bakmayalım. Birbirimizi boğazlayacak hale gelelim. Mezheplerimizden dolayı ben Sünni’yim, siz Alevi, o Kürt, öbürü Türk, öbürü Çerkes, o Laz. Bu gün bile hala mezheplerimize, etnik kimliklerimize vurgu yaparak ayrıştırmaya çalışıyorlar. Biz kimliklerimizi saklayarak değil, tersine kimliklerimiz üzerindeki asimilasyon, yok etme politikasına karşı direnerek buraya geldik” dedi. Asla ırkçılık, mezhepçilik yapmadıklarını söyleyen Demirtaş, “Bugün Türkiye’nin en büyük mezhepçisi Recep Tayyip Erdoğan’dır. En büyük ırkçısı, milliyetçisi yine odur. Tekçidir tekçi. İleri demokrasi adı altına her türlü faşizmi millete yutturmayı başaran büyük bir aktördür” dedi. Başbakan Erdoğan’ın Türkiye Cumhuriyeti başbakanları arasında en yeteneklisi olduğunu söyleyen Demirtaş, “Nedir en büyük yeteneği. Yalan söyleme ustasıdır. Halkı kandırma konusunda gelmiş geçmiş en başarılı başbakandır” diye konuştu.

‘O MADEN İŞÇİSİ MECLİSE GİRECEK’

Siyasette ve ülke yönetiminde emekçilerin, halkın söz sahibi olacağını belirten Demirtaş, “Yarın parlamentoda da bunu başaracağız. Parlamentonun yarısı kadın olacak. Parlamentoda işçinin, emekçinin temsilcisi olacak. O madende katledildiği halde çizmesiyle, baretiyle Meclise sokulmayan maden işçisi var ya milletvekili olarak girecek oraya” dedi. Demirtaş, “90 yıldır Çankaya’da olan zihniyetten koltuğu almanın zamanı geldi. 10 Ağustos bunun ilk raundu” şeklinde konuştu. (DERSİM)

ÖNCEKİ HABER

Festivalde Rojava, köye dönüşler ve Gezi tartışıldı

SONRAKİ HABER

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan F-35 açıklaması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa