03 Ağustos 2014 07:29

O asker kaçırılmamış, çatışmada öldürülmüş

İsrail ordusu, Cuma günü Hamas tarafından kaçırıldığını ileri sürdüğü askerinin çatışmada öldürüldüğünü açıkladı. Ordu, 23 yaşındaki Hadar Goldin adlı askerin kaçırıldığını ileri sürmüş ve bunu ilan edilen 3 günlük ateşkesin bozulmasının gerekçesi olarak göstermişti.

Paylaş

İsrail ordusu, Cuma günü Hamas tarafından kaçırıldığını ileri sürdüğü askerinin çatışmada öldürüldüğünü açıkladı. Ordu, 23 yaşındaki Hadar Goldin adlı askerin kaçırıldığını ileri sürmüş ve bunu ilan edilen 3 günlük ateşkesin bozulmasının gerekçesi olarak göstermişti. Hamas ise iddiayı yalanlamış, birliklerinin Cuma sabahı İsrail askerlerine yönelik düzenlediği saldırıda söz konusu askerin öldürülmüş olabileceğini belirtmişti.

Dün akşam birliklerini, tek taraflı olarak Gazze Şeridi’ndeki kentlerden sınır hattına doğru çekmeye başlayan İsrail ordusundan yapılan açıklamada askerin cesedinin bulunup bulunmadığına ilişkin bir bilgi verilmedi. Al Jazeera’nin ajanslara dayandırdığı haberinde ordunun Hadar Goldin’in öldürüldüğüne ilişkin kanıya incelediği DNA kanıtları sonucu vardığı öne sürüldü.

Dün sabah İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Ne kadar sürerse sürsün İsrail’in kayıp oğlunu bulacağını” söylemişti.

Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları ise Cuma sabahı militanlarının İsrail ordusuna yönelik pusu eylemi gerçekleştirdiğini açıklamış, söz konusu askerin bu eylemde öldürülmüş olabileceğini ifade etmişti. Kassam Tugayları, pusuyu gerçekleştiren birlikle irtibatlarının kesildiğini, militanların muhtemelen İsrail saldırısında yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.

Cuma sabahı ilan edilen 3 günlük ateşkesin, İsrail askerinin kaçırıldığı iddiasıyla bozulması sonrası 100'ü aşkın Filistinli öldürülmüştü.

1712 FİLİSTİNLİ KATLEDİLDİ

İsrail’in 8 Temmuz’dan bu yana devam eden saldırılarında 1712 Filistinli yaşamını yitirdi. Filistin Sağlık Bakanlığı rakamlarına göre yaşamını yitirenlerin çoğunun sivil olduğu belirtilirken, ölenlerin 389’unun çocuk, 207’sinin kadın, 74’ünün ise ihtiyar olduğu ifade edildi. Saldırılar süresince 64 İsrail askeri ve 3 İsrailli sivil de yaşamını yitirdi. İsrail, dün Gazze’deki direniş örgütlerinin kullandığı tünellerin büyük oranda temizlendiğini açıklamıştı. İsrail ordusu ise birliklerin büyük oranda sınır hattına çekilmeye başladığını duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Dünya Gençliği, Dikili\'deki kampta bir araya geldi

SONRAKİ HABER

İspanya, Türkiye'deki patriotların süresini 6 ay daha uzattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa