02 Ağustos 2014 21:53

İsrail ordusu birliklerini sınır hattına çekiyor

İsrail medyası İsrail ordusunun Gazze merkezinden sınır hattına doğru çekilmeye başladığını duyurdu. Tek taraflı geri çekilme kararı, İsrail ordusunun, 'Gazze’deki tünellerin tamamen yok edilmesi' amacına çok yaklaşıldığını açıklaması sonrası gerçekleşti.

Paylaş

İsrail medyası İsrail ordusunun Gazze merkezinden sınır hattına doğru çekilmeye başladığını duyurdu.

İsrail ordusu son günlerde saldırıların amacı olarak, direniş örgütlerinin Gazze’nin üzerindeki kuşatmayı kırmak ve karşı saldırılar düzenlemek için kullandığı tünellerin yok edilmesini gösteriyordu.

Tek taraflı geri çekilme kararı, İsrail ordusunun, “Gazze’deki tünellerin tamamen yok edilmesi” amacına çok yaklaşıldığını açıklaması sonrası gerçekleşti.
Haaretz, önümüzdeki 24 saat içerisinde ordunun, Gazze’den İsrail’e geçişi sağlayan tüm tünellerin yok edildiğini açıklayacağını duyurdu.

NETANYAHU’DAN TEHDİT

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise yaptığı açıklamada “Hamas, ne kadar uzun sürerse sürsün çatışmaya devam ederse dayanılmaz bir bedel ödeyeceğini bilmeli” dedi. Netanyahu askerlerin sınıra çekilmesi için de, “Anti-tünel operasyonunu tamamladıktan sonra İsrail ordusu güvenliğimiz için gerekli adımları atmayı sürdürecektir.”

HAMAS: İSRAİL BEDELİNİ ÖDEYECEK

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, daha önce yaptığı açıklamada İsrail ordusunun tek taraflı olarak çekilmesinin kendileri için bir şeyi değiştirmeyeceğini, savaşa devam etmeye hazır olduklarını belirtmişti. Ebu Zuhri, İsrail’in işlediği suçların bedelini ödemesi gerektiğini şu sözlerle ifade etmişti: “Ya Gazze’de kalarak bedelini öderler ya tek taraflı çekilerek ya da masaya oturarak.”

26 GÜNDE 1660 ÖLÜ

İsrail’in askerlerini sınır hattına çekerek bundan sonra yapılacak olası bir operasyon için de birliklerini hazır tutmayı amaçladığı belirtiliyor.
26 gündür devam eden İsrail saldırılarında çoğunluğu sivil 1660 Filistinli katledildi. Bugünkü saldırılarda ölen sayısı ise 78. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Dersim\'de 1.Munzur LGBTİ Onur Yürüyüşü gerçekleştirildi

SONRAKİ HABER

Aydın’daki JES karşıtı toplantıyla ilgili soruşturmalara tepki 

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa