02 Ağustos 2014 15:09

Obama işkence yaptıklarını itiraf etti

ABD Başkanı Barack Obama’dan tarihi bir itiraf geldi. Obama, 11 Eylül sanıklarına ABD’nin işkence yaptığını resmen açıkladı. Obama, 11 Eylül saldırıları sonrasında ABD’nin, bazı kişilere işkence yaptığını doğruladı ancak bu konuda peşin hükme varılmaması gerektiğini öne sürdü

Paylaş

ABD Başkanı Barack Obama’dan tarihi bir itiraf geldi. Obama, 11 Eylül sanıklarına ABD’nin  işkence yaptığını resmen açıkladı. Obama, 11 Eylül saldırıları sonrasında ABD’nin, bazı kişilere işkence yaptığını doğruladı ancak bu konuda peşin hükme varılmaması gerektiğini söyledi.

Basında uzun süredir 11 Eylül saldırıları sonrasında zanlılara, Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ajanları tarafından işkence yapıldığı iddiaları tartışışıyordu. Barack Obama’nın, işkence iddialarını resmi olarak doğrulaması, bir anlamda Başkanın uzun yıllardır gizlemeye çalıştığı gerçeği itiraf etmesi olarak değerlendirildi.

OBAMA: BAZI İNSANLARA İŞKENCE YAPTIK

Kongre’nin üst kanadı Senato’da, CIA tarafından 11 Eylül sanıklarına işkence yapıldığı yönünde bulunan raporun önümüzdeki hafta açıklanacak olmasının arifesinde, Obama’nın itirafta bulunması dikkat çekti. Obama, “11 Eylül’ün hemen ardından bazı şeyleri yanlış yaptığımız doğru ancak doğru şeyler de yaptık. Değerlerimize aykırı bir şekilde bazı insanlara işkence yaptık.” dedi.

Obama, “Biz çizgiyi aştık ve bunu da kabul etmek gerekir. Ve biz, bir ülke olarak bu sorumluluğu gelecek adına üstlenmek zorundayız.” diye ekledi.

Beyaz Saray’da Obama’nın gazetecilere yaptığı açıklama, Senatonun önümüzdeki hafta beş yıldır üzerinde çalıştığı CIA’nin yürüttüğü geliştirilmiş sorgulama tekniklerini içeren raporunu açıklamasından önce geldi. Obama, Amerikalılardan, 2001 yılını izleyen zorlu koşullar altında görev yapan ve “gerçek yurtseverler” diye tanımladığı bu kişilere ön yargıyla bakmamasını istedi.

CIA, uzun zamandır “geliştirilmiş sorgulama teknikleri” adı verilen acımasız yöntemler ve işkence uygulamakla suçlanıyordu. Barack Obama, 2009 yılında göreve gelmesiyle birlikte yöntemleri yasa dışı ilan etmişti ancak “işkence” kelimesini kullanmaktan sürekli kaçınmıştı. 2009 yılında liberaller, CIA’in sorgulama teknikleri ve işkence ettiği yönündeki duyumların araştırılmasını istemiş ancak Obama buna izin vermemişti. CIA’nin soruşturulmasını isteyenler arasında Adalet Bakanı Eric Holder da bulunuyordu.

Obama, geçtiğimiz sene de “ABD, düşmanlarını yasalarına aykırı şekilde işkence yaparak sorgulaması ve gözaltına alması nedeniyle ülkemizin değerlerinden ödün vermişti.” diye konuşmuştu.

Barack Obama, konuşmasında ayrıca son günlerde eleştirilerin merkezinde olan CIA Direktörü John Brennan’a da sahip çıktı. Obama, “John Brennan’a güvenim tam” sözleriyle desteğini tekrarladı.

Senato, demokrat senatörler de dahil olmak üzere CIA direktörünü önceki gün istifaya çağırmıştı. Senatörlerin, CIA direktörünü istifaya çağırma nedeni ise 2009 yılında bu kuruluşun ajanları tarafından Senatonun, İstihbarat Komitesi çalışanlarının bilgisayarına girmesi olarak gösteriliyor. (Nevv York/CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

İstanbul'da yağmur, fırtına ve hortum vardı

SONRAKİ HABER

İzmir Emek Gençliğinden Menemen Belediye Başkanı’na ziyaret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa