Engellilerden,

Engellilerden, 'Kaldırımımı İstiyorum' eylemi

İzmir Gönüllü Engelliler Grubu, kaldırımların standart yapılmaması ve işyerleri tarafından işgal edilmesine tepki gösterdi. Kaldırım işgalleri yüzünden sokağa çıkamadıklarını belirten engelliler, mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla İzmir Kent Konseyi binasının önünde basın açıklaması yaptı.Grup adına konuş

Grup adına konuşan Ayşe Baysal, “İzmir’de yaşayan, özellikle görme ve yürüme engelliler olarak şehrimizin kaldırım işgallerini protesto amacıyla, ‘Kaldırımımı İstiyorum’ başlığı altında eylem başlatıyoruz. Kaldırımlarımızı geri alana kadar buna devam edeceğiz, yılmayacağız” dedi. Kaldırımların lokanta ve benzeri işyerlerine kiralandığını vurgulayan Baysal, “Kaldırımlarımız, çeşitli sebeplerle ve izinsiz olarak işgal altındadır. Ayrıca uygunsuz araç parklarıyla da mevcut kaldırım rampalarının kullanımı engellenmektedir. 5326 sayılı yasanın ‘İşgal’ başlıklı 38. maddesinde, yetkili makamların açık ve yazılı izni olmaksızın meydan, cadde, sokak veya yayaların gelip geçtiği kaldırımları işgal eden, buralarda satışa mal arz eden kişiye, belediye zabıta görevlileri tarafından para cezası verilir’ deniyor. Bu yasa yürürlükte olmasına karşın kentimizin kaldırımları işgal altındadır. Bu nedenle özellikle yukarıda belirtilen engelli gruplarının erişebilirlik hakları ellerinden alınmış durumdadır” şeklinde konuştu.

Daha sonra görme ve ortepedik engelli vatandaşlar, yolda bir süre yürüyerek kaldırımların işgal edilmesini ve standarta uygun yapılmamasını protesto etti. (İZMİR)

www.evrensel.net