01 Ağustos 2014 17:48

HDP, Rojava sınırı için Meclis araştırması istedi

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Rojava sınırındaki infazların, tecavüzün, rüşvetin ve diğer hak ihlallerinin önüne geçmek için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

Paylaş

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Rojava sınırındaki infazların, tecavüzün, rüşvetin ve diğer hak ihlallerinin önüne geçmek için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

Önergede, uluslararası sözleşmeler ve iç kanuna göre yaşam haklarının garanti altına alınması gereken Rojavalıların sınır geçişlerinde infaz, işkence ve tecavüz ile karşılaştığını belirten Sarıyıldız, “Suriye ve Rojava’da savaş koşullarının oluşmasının ardından sınır hattında sivil insanların geçiş yaptığının herkes tarafından bilinmesine rağmen, 2012 yılından bu yana Türkiye-Rojava sınırında 25 kişi askerlerin açtığı ateş sonucu katledildi. Katledilenlerden biri Türkiye vatandaşı, geriye kalanların tümü Rojavalı yurttaşlardır” dedi.

Kadınların savaş zamanlarında çocuklar ile birlikte en büyük zulmü yaşadığına işaret eden Sarıyıldız, araştırma önergesinin gerekçesinde şu ifadelere yer verdi; “Dünyada savaşın olduğu bütün ülkelerde olduğu gibi Suriye ve Rojava’da da tecavüz, gerici güçlerin savaş stratejisinin bir parçası olmuştur. Fetvalar ile kadına tecavüzü ve köleliği meşrulaştıran güçlerin vahşetinden kaçan kadınların Türkiye sınırından geçerken tecavüze uğraması, Türkiye Cumhuriyeti devletinin utancıdır. Türkiye bu utancı 16 Temmuz tarihinde Rojava sınırından Cizre’ye geçmek isteyen H.H. adlı kadına Katran Bölük Komutanlığına bağlı askerler tarafından tecavüz etmesi ile yaşamıştır.

Türkiye-Rojava sınırında yaşanan bu insanlık dışı olaylara karşı Meclis, sorumluluğunu yerine getirmelidir. Bu sebeple sınırlardaki keyfi infazların, tecavüzün, rüşvetin ve diğer hak ihlallerinin önüne geçmek için, Rojava-Türkiye sınırında bugüne kadar işlenen bütün sivil cinayetler ve insanlık dışı vakalar ile ilgili sorumluların tespit edilip cezalandırılması, idari ve cezai işlemlerin derhal başlatılması için Meclis Araştırma Komisyonu kurulması önem arz etmektedir.” (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

YPG’lileri binler uğurladı

SONRAKİ HABER

Gezi davasında iddianame 312'ye yaslanamadı, çöktü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa