01 Ağustos 2014 17:40

Atalay: Yol haritamız bitmedi

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, “Çözüm Süreci”ne ilişkin yol haritalarının ise henüz tamamlanmadığını söyledi.

Paylaş

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, “Çözüm Süreci”ne ilişkin yol haritalarının ise henüz tamamlanmadığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, başta Irak’ta Türkmenlere yapılan yardımlar olmak üzere Irak ve Gazze’de Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) koordinasyonu altında gerçekleştirilen insani yardım faaliyetleri ile ilgili Başbakanlık AFAD merkez binada bir basın toplantısı düzenledi. Atalay, hükümet olarak dünya genelinde mazlumdan yana bir tutum aldıklarını ileri sürdü. Şehirlerde yaşayan Suriyelilerin imkansızlıklardan dolayı dilenmesine ilişkin valiliklere talimat verdiklerini ve kamplarda boş yerler olduğunu açıklayan Atalay, önümüzdeki günlerde şehirlerde yaşayan Suriyelilerin devlet tarafından toplanarak kamplara yerleştirileceğinin sinyalini verdi.

Atalay, İsrail’in ise Gazze’de bayram günü bile katliam yaptığını belirterek, “Ateşkesten sonra insani yardımların ulaşması biraz daha hızlanabilir umuyorum” dedi.

Atalay açıklamasının ardından ise basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Atalay, “Çözüm Süreci”nde yol haritasının ne zaman açıklanacağının sorulması üzerine şu yanıtı verdi: “Mecliste çerçeve yasanın çıkması bu konudaki en ileri adımlardan biri. Ana muhalefet partisinin de destek vermesi ile yasa, Meclisten yüzde 80 destekle çıktı. Bu bizi sevindirdi. Madde sayısı az. 6 madde ama 2’si yürürlük maddesi. Çok kapsamlı bir yasa. Yapılabilecek her şey onun içinde. Bu yasanın şemsiyesi altında yol haritası çizmeye çalışıyoruz. Yol haritamız bitmedi. Çalışılıyor. Yeni yol haritası daha somutluk, netlik taşıyacak. Kesin zamanları olacak.” (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

‘Bu demokrasiye karşı duruştur’

SONRAKİ HABER

Fenerbahçe Üniversitesinde akademisyenler "bölüm kapanacak" diye işten çıkarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa