01 Ağustos 2014 17:20

‘Bu demokrasiye karşı duruştur’

Alevi örgütleri, Nurtepe’de Halk Cephesinin, Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş’ın standını engellemesi üzerine başlayan ve bir çocuğun ölümüyle sonuçlanan çatışmaların bir an önce sonlandırılmasını istedi.

Paylaş

Alevi örgütleri, Nurtepe’de Halk Cephesinin, Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş’ın standını engellemesi üzerine başlayan ve bir çocuğun ölümüyle sonuçlanan çatışmaların bir an önce sonlandırılmasını istedi. Alevilerin istediği adaya destek verebileceğini ve stant açabileceğini söyleyen Alevi örgütü temsilcileri, kendisini devrimci olarak tanımlayan bir yapının Demirtaş standına saldırısının kabul edilemez olduğuna vurgu yaptı. Yine çatışmaların özellikle körüklendiğine de dikkat çekerek, “Kimse Kürtlerle Alevileri bu çatışmanın içine sokmaya çalışmasın” dedi.

Konuyla ilgili Evrensel gazetesine konuşan  Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez, Halk Cephesi üyelerinin bu tavrının Türkiye demokrasi hareketine, insanların özgür haklarına yönelik bir karşı duruş olduğunu ifade etti. Özellikle bu çatışmaların Alevilik, Sünnilik çatışmasına dönüştürülmek istendiğini söyleyen Geçmez, “Bu kesinlikle kendine sol diyenlerin bir hareket eğiliminin olmamasından alakalı. Özellikle Kürtlerin, Alevilerin ortak mücadelesi birilerini rahatsız mı ediyor? Ezilen iki grubun demokratik olarak mücadele etmesi, birlikte mücadele etmesi, birilerini rahatsız etmiş. Kimse buraya inanç meselesini katmasın. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde bu olayların öne çıkması birilerinin bundan faydalanması düşündürücü. Yani bu olayları kim destekliyor, niçin destekliyor? Belli ki birileri bunu planlıyor. İnsanın asıl anlamadığı yer burası. Bu açıdan bir an önce bu saçmalığa bir son versinler” dedi

‘SOLUM’ DEYİP ALEVİLERE SALDIRMAYI KINIYORUM

“Bir Alevi kurumunun stant açması kadar doğal bir durum yoktur. Bu standa saldırıp Sayın Demirtaş’ın ‘Standını açamazsınız’ demek kimsenin haddi değil” diyen Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir de, “Halk Cephesi ve HDP arasında kavga sürüyor ama içinde bütünüyle Aleviler var. Aleviler üzerinde büyük bir kavga yaratma çabası var. ‘Solum’ diye gezinip, Alevilere saldırmayı kınıyorum” diye devam etti. Kimsenin Kürtlerle Alevileri çatışma içerisine sokmamasını söyleyen Demir, “Bu çatışmanın içinde başka derin yapıların olduğunu biliyoruz. Kürtlerle Alevileri bu çatışma sürecine çekmeye çalışıyor. Bu ülkenin zenci iki toplumu var. Biri Kürtler, diğeri Aleviler. Kimse Alevilerle Kürtleri karşı karşıya getiremez. Bu konuda tepkimizi her yerde dile getireceğiz.Umarım bir an önce bu olaylar biter ve tekrar huzur hakim olur.” dedi.   

‘ÇÖZÜM İÇİN ARACI  OLURUZ’

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu ise, çatışmaların Alevi mahallelerinde yaşanmasının  rahatsız edici olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “Devletin Alevi mahallelerini kriminalize etme gibi bir çabası var. Oradaki şiddeti ve tacizi diri tutmaya çalışıyor. Kendisini devrimci ilerici noktadan tanımlayan kurumların, buna hizmet eden bir noktada davranması kabul edilemez. Bu nedenle kim haklı, kim haksız meselesi bir saatten sonra ortadan kalkıyor.” Alevi mahallelerinde savaş görüntülerinin oluşmaya başladığını dile getiren Kenanoğlu,  “Buradan o mahalleli zarar görmeye başladı. Bir çocuğumuz canını kaybetti. Kimse bunun haklı tarafını açıklayamaz” diye tepki gösterdi. Kenanoğlu da Aleviler’in Demirtaş’a destek vermesinin belli çevreleri rahatsız ettiğine vurgu yaparak, “Alevilerin Kürtlerle ortak mücadele eğiliminin yükselmesi bir rahatsızlık oluşturdu. Bu nedenle bu olaylar sadece iki grup arasında çıkan çatışmalar  değil. Bir yerlerden bu provokasyonlar arttırılıyor. Gazi Katliamı da bir Alevi dedesinin öldürülmesiyle başlamıştı. Bu nedenle dikkat edilmeli. Bu tür olaylar Alevi kurumlarına yönelik saldırılarla başlar” uyarısını yaptı. Kenanoğlu son olarak, “Her iki taraf ‘Ben haklıyım’ tartışmasını bir kenara bırakmalı, sükunet ortamını sağlayarak masaya oturmalı. Biz Alevi kurumları olarak buna aracı olabiliriz” çağrısı yaptı.

HEYET KURULACAK
Halk Cephesinin, Nurtepe’de Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş’ın standına saldırmasıyla başlayan ve Gazi mahallesine sıçrayan olaylar hakkında konuşan Gazi Mahallesi’ndeki Cemevleri yöneticileri, yaşanan çatışmaların daha fazla büyümemesi konusunda çağrı yaptı. Gazi mahallesi Cemevi Yönetim Kurulu Üyesi Eyüp Güneysen, “Demokrasi mücadelesi verenler karşı karşıya değil bir arada olmalıdır” dedi. “Alevilere saldırıyorlar” söylemlerinin kesinlikle doğru olmadığını ifade eden Güneysen, olayların çıktığı ilk günlerden bu yana cemevine herhangi bir zarar gelmediğini, bu tür söylemlerin bir provokasyon yaratma çabası olduğunu dile getirdi. Pir Sultan Abdal Cemevi Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Harman ise Gazi’de Kürtlerin, Alevilerin ve Sünnilerin arasında herhangi bir sorun olmadığını söyleyerek, daha fazla insanın canı yanmadan olayların son bulması çağrısında bulundu.
Mahallelilerin yaşanan olaylardan tedirgin olduğunu aktaran Gazi Mahallesi muhtarı Nevzat Altun ise, polisin bu olayları fırsat bilerek mahalleye girdiğini ve adeta mahalleyi rehin aldığına vurgu yaptı. Gazi Mahallesi’ndeki durumu “İnsanlar evlerine gidemiyor, bir yandan polis tomaları bir yandan biber gazları, mahallede adeta bir kaos yaşanıyor” sözleriyle anlatan Altun, çatışmaların sona ermesi için mahallelilerden ve kurum temsilcilerinden oluşan bir heyet kuracaklarını söyledi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

CHP’li Oran, Erdoğan’ı YSK’ye şikayet etti

SONRAKİ HABER

Suriyeli genç kadın çocuğuyla 4 gündür kayıp: Hayatından endişe ediyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa