31 Temmuz 2014 11:14

ABD, Gazze katliamı boyunca İsrail’e silah göndermiş

İsrail’in BM okuluna gerçekleştirdiği saldırı sonrası, kınama yayınlayan ABD, birkaç saat sonra İsrail ordusuna yeni askeri teçhizat satışını onayladı.Öte yandan İsrail’in Gazze’ye yönelik başlattığı saldırılar 3'üncü haftasına girerken ABD'nin bu süre içinde İsrail’e sürekli askeri techizat gönderdiği ortaya çıktı.

Paylaş

İsrail’in Gazze’ye yönelik başlattığı saldırılar 3'üncü haftasına girerken ABD'nin bu süre içinde İsrail’e sürekli askeri techizat gönderdiği ortaya çıktı.

İspanya EFE haber ajansı, "ABD İsrail’den bir yandan sürekli ateşkes ilan etmesini isterken diğer yandan da bu ülkeye silah yardımlarını yoğunlaştırmaya başladı" başlıklı haber yayınladı. Haberde en son Gazze’deki BM Okulu'na atılan ve 19 kişinin ölümüme yol açan havan topunun ABD yapımı olduğunu ve geçtiğimiz günlerde İsrail’e teslim edildiğini yazdı. EFE ajansı, 20 Temmuz tarihinde ABD Savunma Bakanlığı’nın İsrail’den acil olarak 1 milyar dolarlık çoğunluğu tank topu olmak üzere ek silah yardımı için teklif aldığını ve bakanlığın bu talebi hemen işleme koyarak silahları İsrail’e gönderdiğini belirtti. Obama’nın 'ikiyüzlülüğünü' de eleştiren ajans, başkanın yaptığı yardım ve barış çağrıları ile bir kesime şirin görünmeye çalışırken el altından da İsrail’e sürekli silah satmaya devam ettiğini yazdı.

İspanyol haber ajansı ayrıca ABD’nin İsrail’den Gazze’ye atılan füzelerin devam etmesi için 225 milyon dolarlık ikinci ek talep aldığını ve bunun da kongrede onaylanarak sevk edeceğini öne sürdü.

ABD İSRAİL'İ KINAYIP, YENİ SİLAH GÖNDERME KARARI ALDI
İsrail’in BM okuluna gerçekleştirdiği saldırı sonrası, kınama yayınlayan ABD, bir kaç saat sonra İsrail ordusuna askeri teçhizat satışını onayladı.
İsrail saldırıları 24. gününe girerken, gece boyunca devam eden saldırılarda 12 kişi öldü onlarcası da yaralandı. Dün 130 kişinin yaşamını yitirdiği bölgede toplam ölü sayısı 1375’e çıktı. Filistin Sağlık Bakanlığı yaralı sayısını 7680 olarak verdi.
İsrail, dün BM’nin mülteciler için sığınak olarak kullanılan okulu vurmuş ve en az 16 kişi yaşamını yitirmişti. Olay üzerine BM ve ABD dahil olmak üzere Batılı ülkelerden kınama geldi ancak İsrail’e yönelik fiili destek sürüyor.

ABD  Savunma Bakanlığı, İsrail ordusunun mühimmat desteği talebinde bulunduğunu doğruladı. Pentagon Sözcüsü John Kirby’nin yaptığı açıklamada “ABD, İsrail’in güvenliğini sağlama konusunda kararlıdır ve ABD’nin ulusal çıkarları için İsrail’i kendi güvenliğini sağlama konusunda desteklemek hayati önemdedir. Son silah satışı da bu amaçlarla paraleldir” dedi. Kirby’nin açıklamasında ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel’in İsrailli mevkidaşına, ABD’nin Gazze’de kötüye giden insani duruma ilişkin endişelerini ilettiği ve ateşkes çağrısı yaptığı da belirtildi. Açıklamada Hamas ve diğer direniş örgütleri “terörist gruplar” olarak nitelenerek silahsızlandırılmaları çağrısı yapıldı.

NETANYAHU: TÜNELLER YOK EDİLENE KADAR SALDIRILAR DEVAM EDECEK

Gazze Şeridi’nde sivil ölümlerin artması ile uluslararası baskı ile karşı karşıya olan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’de tüneller yok edilene kadar saldırılara devam edeceklerini ve bunu engelleyecek hiçbir ateşkesi kabul etmeyeceklerini söyledi.

İsrail Başbakanı Netanyahu, Tel Aviv’de yapılan kabine toplantısı öncesi açıklamalarda bulundu. Gazze Şeridi’ndeki tüneller yok edilene kadar başlattıkları askeri operasyonlara devam edeceklerini belirten Natanyahu, “Biz ateşkes olsa da olmasa da misyonumuzu tamamlamaya kararlıyız. İsrail’in güvenliği için, İsrail ordusunun bu önemli görevi bitirmesine engel olacak hiçbir öneriyi kabul etmeyeceğim.” dedi.

Gazze’de kara hareketinin genişletilmesi seçeneği de dile getirilirken, İsrail ordusu 16 bin yedek askeri daha göreve çağırdı.

Netanyahu’nun güvenlik kabinesi ise dün 8 Temmuz’da başlatılan askeri operasyona devam etme kararı almıştı. İsrail ayrıca ABD ile ateşkes için çalışmalar yapan Mısır’a bir heyet gönderdi.

Bu arada İsrail’in havadan, denizden yaptığı saldırılar ile kara harekâtı sonucu Gazze’de ölen Filistinli sayısının bin 372’ye yükseldiği bildirildi. Ölenlerin çoğunluğunun sivil olduğu açıklanırken, 23 günlük saldırılar sonucu yaklaşık 7 bin kişinin de yaralandığı kaydedildi.

İsrail tarafından ise 56 askerin öldüğü ve yaklaşık 400’ünün de yaralandığı bildirildi. Ayrıca atılan roket sonucu biri Taylandlı 3 sivilin öldüğü belirtildi.

Öte yandan İsrail dün ikinci defe bombardımandan kaçan sivillerin sığındığı BM okulunu vurdu. BM Genel Sekteri Ban Ki-mun, 15 sivilin öldüğü ve çok sayıda kişinin yaralandığı olayı şiddetle kınadığını açıkladı. İsrail ise "askerlerinin okulun yakınında saldırıya uğradığını ve ateş etmek zorunda kaldıkları" şeklinde kendisini savundu.

İsrail ordusunun ayrıca dün Şicaiye bölgesinde bir marketi vurması sonucu 17 kişi ölürken, İsrail olayı araştırdıklarını söyledi.

İsrail’in Gazze’deki karadan saldırıları da devam ederken, çok geniş alanda halka evlerini terk etme çağrısı yapıldı. 1,8 milyon nüfuslu Gazze Şeridi’nde artık 200 bin insan evlerini terk etmek zorunda kaldı. Çok küçük arazisi olan Gazze’de evler harabeye dönerken, elektrik ve su sağlanamıyor.

OKULUN VURULMASI SORUŞTURULACAK
İsrail Bakanlar Kurulu’ndan dün sabaha karşı gerçekleşen saldırılarda vurulan Birleşmiş Milletler (BM) yönetimindeki okulun vurulması konusunun da soruşturulması kararı da çıktı.

Binlerce Gazzelinin sığınak olarak kullandığı BM okulu İsrail tankları tarafından vurulmuş ve saldırıda en az 16 kişi hayatını kaybetmişti. BBC'ye konuşan İsrail hükümeti sözcüsü Mark Regev, "Konu soruşturulacak. Eğer İsrail ordusunun açtığı sorumsuz bir ateş varsa özür dileyeceğiz" dedi. Regev, okulun İsrail tarafından açılan ateşle vurulup vurulmadığının hâlâ net olmadığını ifade etti.

BM Genel Sekreteri saldırıyı sert bir dille kınadı ve "Bu olayın hiçbir şekilde izahı olamaz. Sorumlular mutlaka hesap vermeli" dedi. Daha önce gelen açıklamalarda BM yetkilileri okulda sivillerin barındığı konusunda İsrail'i en az 17 kez uyardıklarını söylemişlerdi. Gazze'de BM kontrolündeki sivil barınakların koordinatları İsrail ordusu ile paylaşılıyor ve bu bölgelerin hedef alınmaması talep ediliyor.

BM GÜVENLİK KONSEYİ ACİL TOPLANIYOR
Gazze'de ölü sayısı artarken BM Güvenlik Konseyi Ürdün'ün talebiyle bugün acil bir toplantı yapacak. Toplantıda Ürdün'ün önerisi olan 'İsrail'in Gazze'den derhal geri çekilmesi' çağrısı görüşülecek.
Hamas ve İsrail'in taleplerinin değişmemesi, Mısır'ın başkenti Kahire'deki ateşkes görüşmelerinin de tıkanmasına yol açmış durumda. Hamas, herhangi bir ateşkes için Gazze'deki ablukanın kalkacağına dair garanti verilmesini istiyor. İsrail ise, ateşkes ilan edilse dahi Gazze'deki tünellerin imhasına devam etmek istediğini belirtiyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Arjantin’de iflas mı ekonomik dayatma mı?

SONRAKİ HABER

Sosyal medyadan tropik hayvan satışına operasyon

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa