30 Temmuz 2014 19:37

HDP: Gerginliğin son bulması için görüş birliği sağlandı

HDP İstanbul İl Örgütü'nden Nurtepe'de yaşanan olaylarla ilgili yazılı açıklama yapıldı. 'Kamuoyuna zorunlu açıklama' başlıklı açıklamada, 'Taraflar arasında yapılan görüşmelerde çatışmalı ortamın ve gerginliğin ortadan kaldırılması konusunda görüş birliği sağlanmıştır' denildi.

Paylaş

HDP İstanbul İl Örgütü'nden Nurtepe'de yaşanan olaylarla ilgili yazılı açıklama yapıldı.

"Kamuoyuna zorunlu açıklama" başlıklı açıklamada şu ifadelere yer verildi: "İstanbul Nurtepe'de Salı gecesi yaşanan ve bugün diğer mahallelere de taşınan gerginlikler demokrasi ve halk güçleri açısından kabul edilebilir değildir. Türkiye'nin demokratikleşmesi mücadelesinde 'herkes için demokrasi' talebimiz, aynı zamanda herkesin özgürce siyaset yapması hedefidir. Demokrasi güçleri hiçbir mekanda ve alanda siyaset yasaklarının olmadığı bir Türkiye özlemine sahiptir. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin son aşamasında, herhangi bir provokatif ortamın oluşmasına yol açmamak için, halkımızı, demokrasi ve barış güçlerini sağduyuya davet ediyoruz. Taraflar arasında yapılan görüşmelerde çatışmalı ortamın ve gerginliğin ortadan kaldırılması konusunda görüş birliği sağlanmıştır. HDP, barış ve kardeşlik, demokrasi ve özgürlük mücadelesini sürdürecektir. Bugün siyasi çalışmalar sırasında halk güçleri arasında yaşanacak her tür gerginlik egemenlere yarayacaktır. Demokrasi ve özgürlük mücadelesini sürdürenler arasında bir düşmanlık yaratma doğrultusundaki girişimler bu nedenle de kabul edilebilir değildir. Bu nedenle, Türkiye'nin her yerinde siyasi çalışmalarımızı sürdürürken, her grup ve bireyin itidalli davranmasını önemsediğimizi ve buna özen göstereceğimizi belirtiyoruz."

SARIGAZİ CEMEVİ AÇIKLAMA YAPTI
Sarıgazi Cemevi Nurtepe'de başlayan HDP ve Halk Cephesi arasındaki çatışmanın Sarıgazi’ye sıçrayan olaylara ilişkin açıklama yaptı. Sarıgazi Haklar Derneği’nin yanında bulunmasından dolayı cemevine taşların geldiği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İki tarafı da sağduyulu davranmaya davet ederken cemevimizin de bu tür bir saldırıda malzeme olarak kullanılmasını tasvip etmiyoruz. Sosyal medyada yankılanan “Kürtler Aleviler’e saldırdı” başlıklı paylaşım ve yazılar tamamen provokatiftir, Kürt halkı ile Alevi halkını karşı karşıya getiren bir saldırı politikasıdır. Bu tür ayrıştırıcı, sorumsuz eylem ve söylemler halkı birbirinden ayrıştıran tutumlardır. Sarıgazi Cemevi olarak iki siyasi kurumun da cemevimize yönelik herhangi bir kasıtlı saldırısı olmadığını belirtiyoruz.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Bayram kazalarında bilanço ağır

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu rewins the rerun election in Istanbul with a majority close to 10%

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa