30 Temmuz 2014 18:31

Demirtaş: O koltuk kadınların koltuğudur

Halkların ve Değişim Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın ismini vermeden kadınlara yönelik kullandığı sözlerine yanıt verdi. Demirtaş, “Kadınlar öylesine bir kahkaha atsınlar ki biz buradayız desinler. Seçim günü bunun için en iyi fırsattır” dedi.

Demirtaş: O koltuk kadınların koltuğudur
Paylaş

Büyük Maçka Parkı'ndaki Kadın Forumuna katılan Halkların ve Değişim Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın ismini vermeden kadınlara yönelik kullandığı sözlerine yanıt verdi. Demirtaş, “Kadınlar öylesine bir kahkaha atsınlar ki biz buradayız desinler. Seçim günü bunun için en iyi fırsattır” dedi.

HDP İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel, “Çok yakında eş cumhurbaşkanlığı da getireceğiz kadın yoksa yaşam da yok, özgürlük de yok” dedi. Bülent Arınç’ın ifadelerine de göndermede bulunan Tuncel, “Kadınları ağlattıkları için ağız dolusu gülmemizi istemiyorlar. Biz gülen kadınlarız” şeklinde konuştu.

Kadın özgürlük mücadelesinden güç aldıklarını belirten Selahattin Demirtaş ise, “Siz, darbeye ayrımcılığa, baskıya her yerde direndiniz. AKP tüm bu emeği yok sayıyor. Kürt kadınlar, Ermeni kadınlar, emekçi kadınların direnişini bu parti çar çur ediyor” diye konuştu.

Mecliste Kadın-Erkek Eşitliği Komisyonu adını AKP’nin kabul etmediğini ve komisyonun adının Kadın- Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu yapıldığını hatırlatan Demirtaş şunları söyledi: “AKP'ye ne yazık ki AKP'li kadınlar dahi tepki göstermediler. Ancak bunda bizim de bir hatamız yok mu? Demek ki biz topluma kendimizi anlatamadık. Kadın mücadelesini etkin yollarla duyuramadık. Seçmeni ötekileştirmenin gereği yok. Biz Erdoğan'ın oyunlarını biliyoruz. Onun dilini kurallarını, biliyoruz. Bu yüzden ayrımcılık, ırkçılık, cinsiyetçilik yapmıyoruz.”
Tek adamcılığa ve tekçiliğe karşı durarak bugünlere geldiklerini anlatan Demirtaş, “Bir liderlik rolü için değil mesajlarımızı taşımak üzere buradayım. Oy pusulasındaki ortadaki fotoğrafa iyi bakın. Kendinize şunu sorun: Hangi anlayış sizi özgürleştirir” dedi.

ARINÇ’A GÖNDERME

Demirtaş, Arınç’ın tepki çeken ‘kahkaha’ açıklamasına ilişkin de, şunları söyledi: “Kadınlar öylesine bir kahkaha atsınlar ki biz buradayız desinler. Seçim günü bunun için en iyi fırsattır. O koltuk kadınların koltuğudur, ezilenlerin koltuğudur. Devletin bir numaralı koltuğu bizim koltuklarımızdır. Biz bugüne kadar o koltuklarda oturmadık. Çünkü devlet onların, halbuki maaşlarını biz ödüyoruz. bütün halkların ve ezilenlerin adayı olarak cumhurbaşkanlığı için adayım. Başörtülü, kadınlar yobaz dendiğinde siz onların yanında olacaksınız. Alevi kadınlarla dayanışacaksınız. Bir arada duracağız. Başbakanın kardeşlerini sayarken, ağzına almadıkları, Süryani, Êzidi, Ermeni kardeşlerime siz kardeşim diyeceksiniz. Bizi bir arada gören iktidar korkacak. çünkü test edilmiştir ki, zalimler kalabalıktan, bir arada duranlardan korkarlar. Kadın özgürlük modeli görmek isteyenler HDP'li kadın vekillerimize ve kadın belediye başkanlarımıza bakabilirler.”

Demirtaş konuşmasının ardından foruma katılan kadınların sorularını yanıtladı. (İstanbulEVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gramsci’nin gazetesi kapandı

SONRAKİ HABER

Mültecilerin geri gönderilmesiyle ilgili düzenleme Mecliste

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa