30 Temmuz 2014 18:05

Gramsci’nin gazetesi kapandı

İtalyan Marksist Antonio Gramsci’nin 1924’te kurduğu Unita (Birlik) gazetesi yaşadığı mali kriz nedeniyle sağcılara satılmak yerine yayınını durdurdu.

Paylaş

İtalyan Marksist Antonio Gramsci’nin 1924’te kurduğu Unita (Birlik) gazetesi yaşadığı mali kriz nedeniyle sağcılara satılmak yerine yayınını durdurdu.

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre, 1970’lerde 230 binin üzerinde satan Unita’nın tirajı son dönemde 23 bine düşmüştü. Gazete, yine Gramsci’nin kurduğu ve liderliğini yaptığı İtalyan Komünist Partisinin yayın organıydı.

Unita, sol içindeki bölünmeler, devlet yardımındaki kesintiler, reklam gelirlerinin gerilemesi ve İnternet medyasının yarattığı rekabet gibi sorunların üstesinden gelemeyince son 20 yılda 4 kez iflas ilan etmişti.

Borçları 39 milyon avroya ulaşan gazetenin son üç aydır da çalışanlara maaşlarını ödeyemediği bildiriliyor.
Gazeteyi borç krizinden kurtarmak için 14 Temmuz’da bir satın alma girişimi yaşanmış, ancak gazetenin yayın kurulu bu satışa karşı çıkmıştı. Gazeteyi satın almak isteyenler ise, eski Başbakan Silvio Berlusconi’nin partisinden Milletvekili Daniela Santanche ve yine Berlusconi’ye yakınlığıyla bilinen Televizyon Sunucusu Paola Ferrari’ydi. Unita yayın kurulu, sol çizgide yayın yapan gazetenin sağcıların eline düşmesine izin vermemişti. Ancak bu satın alma girişimini reddettikten yaklaşık iki hafta sonra gazete kapanma kararını açıklamak zorunda kaldı.

1924’DE KURULMUŞTU

Unita gazetesi 1924’te Gramsci tarafından kurulduğunda “İşçilerin ve Çiftçilerin Gazetesi” sloganını kullanıyor, 1991’den bu yana da “Antonio Gramsci’nin kurduğu gazete” alt başlığıyla yayımlanıyordu.

Faşist Lider Benito Mussolini’nin iktidarda olduğu 1926’da kapatılan gazete, Fransa’da gizlice basılıp el altından dağıtılmaya devam etmiş,1945’te de İtalya’da yasal olarak yayın hayatına dönmüştü. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

HSYK seçimi ekimde

SONRAKİ HABER

AKP’li vekil Şirin Ünal, Kadiroava’nın sorulmasına “suçlama ve linç girişimi” dedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa