AKP’nin kapısı demokrasiye kapalı

AKP’nin kapısı demokrasiye kapalı

AKP Hükümeti, halk iradesinin Meclis’e yansımasının engellenmesinin ardından Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku milletvekillerinin Meclis’i boykot etmesi ve CHP’nin de yemin etmemesiyle devam eden krizin çözümü için hiçbir adım atmıyor. Yemin töreninin ardından çözüm için adım atmas

YSK’nın Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku Diyarbakır Milletvekili Hatip Dicle’nin milletvekilliğini düşürmesi ve ardından Diclen’nin de aralarında bulunduğu Blok’un tutuklu 6 vekilinin ve CHP’nin tutuklu vekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile MHP’nin tutuklu vekili Engin Alan’ın tahliye taleplerinin reddedilmesiyle başlayan kriz devam ediyor. AKP hükümeti ise yemin törenin ardından geçen zamana ve toplumun tüm kesimlerinden gelen tepkilere rağmen krizin çözümü için adım atmak bir yana, randevu taleplerini reddediyor, konuyu görüşmelerde gündeme getirmiyor ve mağdurları suçlayan, provokatif açıklmaları sürdürüyor.

BAŞBAKAN’A GÖRE TEK HAKLI AKP

Başbakan Tayyip Erdoğan yemin töreninden hemen önce yaşanan krize ilişkin yaptığı açıklamada krizi çözme niyetinde olmadığını ortaya koyarak ev mağdurları suçlayarak, “Amaçları yasaları zorlamak, yeni gerilim yaratmak. Bile bile bu adayları belirlediler” demişti. Başbakan ve AKP kurmaylarının günlerdir “Millet git benim haklarımı savun, benim sorunlarımı çöz diye oy verdi. Boykot edesiniz diye değil. Hem halk iradesinden bahsedip hem de Meclis’i boykot etmek anlaşılmaz” gibi sözleri ağızlarından düşürmüyorlar. Yüzbinlerce kişinin oy verdiği insanları cezaevinden çıkarmamanın ve bunnun yarattığı kriz nedeniyle Blok’un aldığı boykot kararı ve CHP’nin yemin etmemesi nedeniyle milyonlarca kişinin iradesinin Meclis’e yansımamasını ‘halk iradesine’ aykırı görmeyen AKP’nin takındığı tutum AKP’nin sadece kendisiyle ilgili ortaya çıkan sorunlar karşısında ‘demokrasiden, halk iradesinden’ söz ettiğini bir kez daha tüm çıplaklığıyla ortaya koydu.

RANDEVU BİLE VERMİYORLAR

Hükümet krizin çözümü için yapılan tüm girişimleri de yanıtsız bırakıyor. Başbakan Erdoğan ile görüşmek isteyen Blok vekilleri ve BDP yetkilileri Erdoğan’ın, “Meclise gelirseniz görüşürüm” şartıyla karşılaşınca sonuç alamadılar. Blok’un Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi, AKP Genel Başkan Yardımcı Hüseyin Çelik’e Başbakan’la görüşme taleplerini ilettiklerini, Hüseyin Çelik’in de talebi Başbakan’a ilettiğini ancak Başbakan Erdoğan’ın “Önce Meclis’e gelsinler sonra görüşürüm” diyerek kendilerine kapıyı kapattığını söyledi.

Öte yandan AKP’li vekillerin Hatip Dicle’nin vekilliğinin düşürülmesinin ardından vakit kaybetmeden İl Seçim Kurulu’na başvurarak Dicle’nin hakkı olan mazbatayı Aalan ve başta Diyarbakır olmak üzere Bölge’de sendikalardan, iş çevrelerine, halktan, demokratik kitle örgütlerine tüm kesimlerin büyük tepkisiyle karşılaşan Oya Eronat’a yemin töreni sırasında yoğun bir alkışla sahip çıkması da tutumunun ne olduğuna dair bir örnek sunmuş oldu.

AKP’DEN PROVOKATİF AÇIKLAMALAR

Öte yandan AKP’li yetkililer ‘Halk iradesi Meclis’e yansısın, tutuklu vekillerin serbest kalması için gerekli yasal düzenlemeler yapılsın’ talebinde bulunanlara karşı da provokatif bir dil kullanmayı sürdürüyor. Seçim dönemi başta Başbakan olmak üzere, tüm AKP’li yetkililer, milliyetçi ve kışkırtıcı bir dil kullanmışlar ve Kürt sorununda gerilimi arttıracak açıklamalar yaparak milliyetçi oyları hedeflemişlerdi. Bu tutum ortaya çıkan kriz sürecinde de devam ediyor. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, tutuklu vekiller için yapılacak düzenlemenin ‘PKK’nin Kandil sorumlusu Murat Karayılan’ı bile Meclis’e taşıyabileceğini’ öne sürerek, Blok’un ve CHP’nin taleplerini halk nezdinde itibarsızlaştırma ve yine ‘bölücülük’ kılıcını sallamaya çalıştı. Yazıcı, Meclis’e gelmeyen Blok vekillerine ve yemin etmeye CHP’ye tepki göstererek, tutuklu vekillerin Meclis’e girebilmesine imkan verecek düzenlemeyle ilgili olarak bir gazeteye verdiği demeçte, “Bu durumda da Murat Karayılan bile Meclis’e gelebilir. Karayılan kim? PKK’nın Kandil’deki yöneticisi. Türk vatandaşı mı? Evet. Kesinleşmiş mahkumiyet kararı yok. 2015’e geldik, seçim oldu. Karayılan aday oldu ve diyelim seçildi. Kandil’den Meclis’e gelecek. Kılıçdaroğlu’na soralım, ‘seçilsin, gelsin derse’ bu düzenlemeyi yapalım” şeklinde konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)


KAPLAN: ‘AKP ŞIMARIK VE VURDUMDUYMAZ’

Yaşananlara ilişkin gazetemize konuşan Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, tutuklu vekiller krizinin aşılması için somut adım atılmasını beklediklerini belirterek, “Başbakan bu konuda somut adım atmadığı gibi Hatip Dicle için ‘başka adam mı yok’ diyerek ortamı iyice geriyor. CHP’nin de yemin etmemesiyle AKP sıkıntı yaşadı. Şimdi Meclis başkanlığı seçimiyle yeni bir adım atmak istiyor. AKP, ‘benim adayım bu, buna oy verin’ diyor. Ancak tutuklu vekillerin durumuna ilişkin yasa değişikliği vs bir adım atma tutumu yok” dedi. Kaplan, “Durum değişmediği için biz Meclis’e gitmeyeceğiz. Ancak bir değişiklik olursa bu durumu tabii ki değerlendiririz. Şu an AKP kapıları kapalı tutuyor, AKP’nin  tutumu şımarıklık ve vurdumduymazlıktır. Sorunun çözüm yeri Meclis ise iktidar adım atmalıdır. Biz hiçbir zaman çözüm için kapımızı kapatmayız” şeklinde konuştu.

www.evrensel.net