29 Temmuz 2014 17:35

TCDD, hemzeminde suçlu bulundu

İzmir’in Kahramanlar semtinde dört yıl önce, bariyerleri kapatılmadığı için Alsancak-Cumaovası arasında deneme seferi yapan trenin, hemzemin geçitte, kullandığı minibüsüne çarpmasıyla yaralanan İsmet Göktaş, TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğüne karşı açtığı tazminat davasını kazandı.

Paylaş

İzmir’in Kahramanlar semtinde dört yıl önce, bariyerleri kapatılmadığı için Alsancak-Cumaovası arasında deneme seferi yapan trenin, hemzemin geçitte, kullandığı minibüsüne çarpmasıyla yaralanan İsmet Göktaş, TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğüne karşı açtığı tazminat davasını kazandı. İdare Mahkemesi, Göktaş’a 15 bin lira ödenmesine hükmetti.
Makinistliğini Ramazan Uğur ve Uğur Gümüş’ün yaptığı TCDD’ye ait tren, dört yıl önce, Kahramanlar 1517 sokak girişindeki hemzemin geçitten karşıya geçmeye çalışan İsmet Göktaş yönetimindeki minibüse çarptı. Kazada Göktaş yaralandı. Kazanın ardından, hemzemin geçitte bariyer kapatmakla görevli Cengiz Özbekler’e, tren gelirken tuvalete gittiğinden bariyerleri kapatmakta gecikmesi, Makinistler Ramazan Uğur ile Uğur Gümüş’e ise hemzemin geçide yaklaşırken hız kontrolü yapmayarak kazaya sebebiyet verdikleri gerekçesiyle, 2 ila 5 yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açıldı. Bu dava sürerken, Göktaş’ın avukatı Hakan Ağcakanat, TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğüne karşı 50 bin lira manevi tazminat istemiyle, İzmir 5’inci İdare Mahkemesinde dava açtı.

TCDD KUSURLU

İzmir 5’inci Sulh Ceza Mahkemesindeki ceza davasının son duruşmasına tutuksuz yargılanan Cengiz Özbekler ile kazada yaralanan İsmet Göktaş’ın avukatı Hakan Ağcakanat katıldı. Davanın diğer tutuksuz sanıkları Ramazan Uğur ile Uğur Gümüş ise gelmedi. Sanık Cengiz Özbekler savunmasında, “Hemzemin geçit görevlisi olarak çalışıyorum. Kaza yapan tren belirtilen saat dışında geldi. İhtiyaç için tuvaletteydim. O sırada, trenin düdüğünü duydum. Bariyerleri kapatmaya yetişemedim” dedi. Hakim Ali Yücer duruşmada, İstanbul Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesinden gelen raporu okudu. Raporda, Bariyer Görevlisi Cengiz Özbekler’in ‘tali’, Minibüs Sürücüsü İsmet Göktaş’ın ‘asli’, TCDD Genel Müdürlüğünün ise çok büyük oranda tali hizmet kusurlusu olduğunun, diğer iki sanığın ise kusursuz olduklarının belirtildiğini kaydetti. Hakim davayı sonuçlandırıp, Cengiz Özbekler’i 3 ay 22 gün hapis cezasına çarptırdı, ardından cezasını erteledi. Diğer iki sanığın beraatine karar verdi.

TCDD’nin de davacı İsmet Göktaş’a 15 bin lira tazminat ödemesine hükmedildi. İsmet Göktaş’ın avukatı Ağcakanat ise mahkemenin verdiği tazminatı az bulduklarını belirtip, Bölge İdare Mahkemesine temyiz başvurusunda bulunduklarını belirtti.

HEMZEMİNLER KALDIRILSIN

Hemzemin geçitler, Mersin’de 13 işçinin ölümü ile sonuçlanan ve Hatay Dörtyol’da da 7 kişinin yaralanmasına neden olan kazalarla gündeme gelmişti.  Bu kazaların ardından Makina Mühendisleri Odası ve Birleşik Taşımacılık Sendikası yaptığı açıklamada, hemzeminlerin ortadan kaldırılmasını ve yerine alt geçit ya da üst geçitlerin yapılması gerektiğini söylemişti.  (İzmir/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Ahmet Hakan\'dan Erdoğan\'a: Hiçbir Osmanlı padişahı baş edemez!

SONRAKİ HABER

Diyarbakır'da kayyum, çocuklar için gönderilen bisikletleri yandaşa dağıtmış

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa