28 Temmuz 2014 16:32

350 milyon kişi kronik hepatit B

Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği (TKAD), Viral Hepatitle Savaşım Derneği (VHSD) ve HepatoBilioPankreatoloji Derneği (HEBİPA) adına dernek başkanlarının “Dünya Hepatit Günü” nedeniyle yaptıkları açıklamada hepatit B’nin yılda yaklaşık 600 bin insanın ölümüne yol açtığı hatırlatıldı.

Paylaş

Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği (TKAD), Viral Hepatitle Savaşım Derneği (VHSD) ve HepatoBilioPankreatoloji Derneği (HEBİPA) adına dernek başkanlarının “Dünya Hepatit Günü” nedeniyle yaptıkları açıklamada hepatit B’nin yılda yaklaşık 600 bin insanın ölümüne yol açtığı hatırlatıldı. TKAD Başkanı Prof. Dr. Mehmet Koruk, hepatit B ve C’nin karaciğerin sık görülen ölümcül hastalığının en önemli türleri olduğuna dikkati çekti. Hepatit B’nin dünyanın en çok rastlanan ve bulaşıcı hastalıklarından birisi olduğunu söyleyen Koruk,  DSÖ’nün küresel olarak enfekte 2  milyardan fazla insanın yaklaşık 350 milyonunda kronik hepatit B virüsü bulunduğunu söyledi.

Prof. Dr. Koruk, Hepatit B’nin kişiden kişiye kan veya diğer vücut sıvıları yoluyla bulaştığına işaret etti. (HABER MERKEZI)

ÖNCEKİ HABER

Askerde ölüm AİHM’de

SONRAKİ HABER

Eskişehirli kadınlar: Yaşamak ve yaşatmak için sessiz kalmayacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa