28 Temmuz 2014 16:28

Askerde ölüm AİHM’de

Ankara'da 2008 yılında, bulunduğu askeri aracın kaza yapması sonucu yaşamını yitiren Jandarma Onbaşı Çağrı Kurt, kaza raporlarına ‘şoför’ olarak yazıldığı için "şehit" sayılmadı.

Paylaş

Ankara'da 2008 yılında, bulunduğu askeri aracın kaza yapması sonucu yaşamını yitiren Jandarma Onbaşı Çağrı Kurt, kaza raporlarına ‘şoför’ olarak yazıldığı için "şehit " sayılmadı. Ankara’daki mahkeme olayla ilgili ‘Kendi ölümüne kendisi sebep olmuştur’ diyerek takipsizlik kararı verdi. Baba Nurettin Kurt, Anayasa Mahkemesine yaptığı başvuru da kabul edilmeyince, avukatları aracılığıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurduğunu söyledi.

Tekirdağlı Çağrı Kurt’un emekli polis memuru olan babası Nurettin Kurt, takipsizlik kararı üzerine geçen yıl Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yaptı. Dosyayı inceleyen Anayasa Mahkemesi ailenin talebini kabul etmedi. Oğlunun şehit sayılması için hukuk mücadelesini sürdüren Nurettin Kurt, avukatı aracılığıyla geçen mayıs ayında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurduğunu söyledi. (Tekirdağ/DHA)

 

ÖNCEKİ HABER

Ali Fuat Yılmazer: Başbakan bize takdirlerini sunmuştu

SONRAKİ HABER

El Salvadorlu göçmen baba ve kızın fotoğrafı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa