27 Temmuz 2014 19:21

Rojava sınırındaki asker tecavüzüne soruşturma

Cizre sınırında Rojavalı H.H. isimli kadının bir askerin tecavüzüne uğradığı iddialarına ilişkin Şırnak Valisi Hasan İpek ile görüşen HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Valinin kendisine olay hakkında soruşturma başlatıldığını aktardığını söyledi.

Paylaş

Cizre sınırında Rojavalı H.H. isimli kadının bir askerin tecavüzüne uğradığı iddialarına ilişkin Şırnak Valisi Hasan İpek ile görüşen HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Valinin kendisine olay hakkında soruşturma başlatıldığını aktardığını söyledi.

ANF’den Ruken Adalı’nın haberine göre 19 Temmuz’da 39 yaşındaki Xurşit Haci Ahmed adlı Rojavalı’nın tarlasında çalışırken, askerler tarafından vurularak öldürüldüğü Cizre-Rojava sınırında, bu kez de Rojavalı bir kadın bir askerin tecavüzüne uğradı  Katran sınır karakoluna yakın yerdeki bir tesiste çalışan işçilerin tanıklığına dayandırılan iddiaya göre, olay 16 Temmuz günü 15.00-16.00 saatleri arasında Katran Bölük Komutanlığına bağlı askerlerin sınırda nöbet tuttuğu yerde gerçekleşti. İşçiler olayı şu şekilde anlattı; Rojavalı H.H adındaki genç kadın, sınırı geçmeye çalışırken, önü iki asker tarafından kesildi. Sonra yarım saatten fazla askerlerle aynı kulübede kaldı. Kadın dışarıya çıktığında halsiz bir şekilde biraz yürüdükten sonra yere yığıldı.

Olaya tanık olan işçiler, kadının yardımına koştu. İşçiler, kadını üstü başı dağılmış ve baygın halde buldu. Kıyafetler yırtılmış olan kadını çalıştıkları tesise getiren işçiler, kadının kendine gelmesine yardımcı oldu. Hıçkırıklarla ağlayan kadın, önce karakol kulübesinde başına gelenleri anlatmak istemedi. Ancak daha sonra ağlayarak anlattı. İddiaya göre Askerler, kadından önce 200 dolar ödemesini istemiş. Kadın parayı ödemiş ancak, kadın askerlerden birinin tecavüzüne uğramış.

‘ASKER, AKP’DEN CESARET ALDI’

Konuya ilişkin konuşan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, “Bu durumu tanımlamaya kelime bulmak zor.  İnsanlık dışı bir durum” dedi. Askerlerin, AKP hükümetinin Rojava’ya ilişkin politikasından cesaret aldığını söyleyen Sarıyıldız. “Devleti uyarıyoruz; olay saati ve yeri belli. Konuşmaya hazır tanıklar var. Derhal karakolun komutanı ile askerler hakkında dava açılmalı. Aksi halde, biz on binleri o noktaya yığacağız ve o sınırları aşacağız” dedi.

SORUŞTURMAYI ASKER YÜRÜTÜYOR!

Konuya ilişkin önceki gün Cizre Kaymakamlığına vekalet eden İdil Kaymakamı Ali Karakaya ile görüşen Sarıyıldız dün de Şırnak Valisi Hasan İpek’le görüştü. Sarıyıldız, görüşmede Valinin tecavüz olayı hakkında soruşturma başlatıldığının kendisine aktardığını belirtti. Vali Hasan İpek’le telefonda görüşen Sarıyıldız görüşmeye ilişkin şu bilgileri paylaştı “Sorumlular hakkında soruşturma açılmasını ve cezalandırılmalarını istedim. Sayın Hasan İpek, ‘Eğer bu olay yaşanmışsa insanlık dışı bir olaydır. Biz de bu olayın peşini bırakmayacağız’ dedi. Vali Bey, Katran Sınır Bölüğü’nün Mardin Alay Komutanlığı’na bağlı olduğunu, dolayısıyla soruşturmanın komutanlık bünyesinde yürütüldüğünü söyledi.”
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Kadın Meclisleri de bir açıklama yaparak, tecavüz olayında sorumluluğu olanların derhal cezalandırılması istendi. (ŞIRNAK)

ÖNCEKİ HABER

Benim Adım Gültepe eylülde..

SONRAKİ HABER

Çanakkale Kent Konseyinden Kaz Dağları için sosyal medyada kampanya çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa