Kızıltepe\

Kızıltepe'de mültecilere yönelik saldırı kınandı

DBP Mardin Kızıltepe İlçe Örgütü, iki gündür Kızıltepe'de Suriyeli mültecilere karşı yaşanan saldırılara tepki gösterdi. HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, olaylarla ilgili hiçbir ilgi ve alakalarının olmadığını söyleyerek, saldırıların provokasyon olduğunu söyledi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Kızıltepe İlçe Örgütü, ilçede son iki gündür Suriyeli mültecilelere karşı yapılan saldırılara dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması yaptı. DBP Kızıltepe ilçe binası önünde yapılan açıklamaya HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, DBP Mardin İl Eş Başkanı Musa Alkan, HDP ve DBP il ilçe yöneticileri, Kızıltepe Belediyesi Eş Başkanları İsmail Ası ve Leyla Salman, TUHAD-DER, MEYA-DER, KESK üyeleri ile çok sayıda kişi katıldı. Burada yapılan açıklamada konuşan DBP Mardin İl Eş Başkanı Musa Alkan, Kürt halkının devamlı barış içinde yaşamak istediğini belirterek hiçbir zaman kendi kardeşleriyle ile en ufak bir sorun için tartışmadığını, savaşmadığını söyledi. Alkan, bölgede yaşanan savaşla halkların birbirlerine düşürülmek istendiklerini ifade ederek "Bizler bunu iyi bilmeliyiz ki zaman savaşma zamanı değildir. Zaman birbirimizi kucaklama sahiplenme zamanıdır. Aramıza nifak koyanlar ve bu olayları yaşatanlarda hiçbir şekilde ne bizdendir ne de bizim iyiliğimizi istiyorlar. Bunların hepsi provokatörlerdir. Bunlar aramıza nifak koymak ve bizleri birbirimize düşürmek istiyorlar" dedi.

HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım ise yaşanan olayların kendilerini çok üzdüğünü kaydederek, olayları "kirli politikaların bir göstergesi" olarak nitelendirdi. Yıldırım, olaylara sebebiyet veren kişileri kastederek, "Eğer bizim içimizde bir savaş enerjisi varsa bu çetelere karşı olmalıdır. Birbirimize karşı olmamalıdır. Yoksa tarih bizi kara sayfalarda yazacaktır. Bunların hepsi provokatif eylemlerdir. Sadece bizleri birbirimize düşürmek istiyorlar. Bizler bu oyunlara gelmeyelim" dedi. Yıldırım, asıl olarak Kobanê'de çetelere karşı savaşılması çağrısında bulundu.

Yıldırım, sözlerinin sonunda Suriye ve Rojava'da yaşanan savaş nedeniyle bölgeye yerleşen mültecilere dikkat çekerek, onların da birer Kürt genci olduğunu söyledi. Onlara saldırmak yerine onların yaralarını sarmak, onlara yardımcı olunmak gerektiğini vurgulayan Yıldırım, özellikle gençlerin yaşanan provokatif eylemlere gelmemeleri konusunda sağduyulu olma çağrısında bulundu. (Mardin/DİHA)

www.evrensel.net