24 Temmuz 2014 08:00

Şifa Hastanesi'nde görev yapan Norveçli doktordan mektup var

Norveç'in başkenti Oslo'da Meclis önünde yapılan eylemde, Gazze’deki Şifa Hastanesinde gönüllü olarak çalışan Norveçli doktor Mads Gilbert’in gönderdiği mektup okundu. Gilbert mektubunda, 'Sizler Filistinlilerin umudu, Gazze’nin umudu, sesi, kalbi ve İsrail’in korkak ölüm makinalarını durdurabilen ellerisiniz' ifadesini kullandı.

Şifa Hastanesi\'nde görev yapan Norveçli doktordan mektup var

Paylaş

Mahmut ALGÜNERHAN
Oslo

Norveç’in başkenti Oslo’da, Filistin Ortak Komitesi ve Norveç – Filistin Komitesi öncülüğünde düzenlenen ve aralarına sendika, siyasi parti ve kitle örgütlerin de bulunduğu 40 kuruluş İsrail'in, Gazze’ye saldırısına karşı sokağa çıktı. Eyleme 2250 kişinin katıldığı açıklandı. Oslo’daki eylem saat 17 00 de meclis önünde başladı. Burada yapılan konuşmalarda İsrail bombardımanının durması, ablukanın kaldırılması, işgalin sona erdirilmesi , Norveç hükümetinin sorumluluğu  alarak, İsrail’den uluslararası hukuka uyması talebinde bulunması, İsrail’in bu saldırılarına karşı uluslararası boykot uygulanması istendi. Aynı amaçlı protesto eylemleri ülkenin diğer altı ilinde de yapıldı.
Meclis önünde yapılan eylemde, Gazze’deki Şifa Hastanesinde gönüllü olarak çalışan Norveçli doktor Mads Gilbert’in gönderdiği mektup okundu.
Mads Gilbert, ölü sayısının 700’e yaklaştığını, bunların 160’ının çocuk olduğunu, 4 bin yaralıdan da 1200’ün çocuk olduğunu belirttiği mektubunda şunları söyledi:
“Sizleri İsrail bombalarının ölüm gürleyen senfonileri arasından selamlıyorum. Katliama uğrayanların yoğun çığlıklarından ve akıl almaz kandan oluşan kan buharlarından selamlıyorum. Sizleri bombalanan evlerin, okulların, hastanelerin, camilerin kalıntıları altında tereddüt etmeden yaralı ve ölülerini kurtaran Gazze’de mücadeleci halk adına selamlıyorum.
Sizleri Şifa Hastanesi tarafından, yüzlerce hemşire, doktor, temizlikçi ve gönüllü Filistinliler, kanamaları durduran, yaraları saran, çocukların kurumuş kanla kaplı sıcak terli alnını dikkatle okşayan o binlerce cesur eller adına selamlıyorum.
Hâlâ kanlar içinde, sıcak ve yoğun çarpan dünyanın kalbi olan Gazze'den sizi selamlıyorum. Dayanışma işe yarar, siz en büyük güçsünüz. Eyleme katılan herkesi selamlıyorum. Sizler Filistinlilerin umudu, Gazze’nin umudu, sesi, kalbi ve İsrail’in korkak ölüm makinalarını durdurabilen ellerisiniz. Dayanışmanız Gazze’de ve tüm Filistin’de yeni umudu tutuşturur.
Size Gazze'den haykırıyorum: Kaybedecek vaktimiz yok! Çılgınlığı durdurmanız gerekir! Bombaların sesinden daha yüksek bağırmalısınız! Düşünün, Gazze halkı bizim gibi özgür, bağımsız ve huzurlu olacak. Filistinliler aynı insan haklarına, İsraillilerle, Amerikalılarla, Norveçlilerle aynı yasal koruma haklarına sahip olmalı. Filistinlilerin de dünya üzerinde yaşayan hepimiz gibi aynı insani değerleri var.
Silahlar düştüğünde, güçsüzlük de düşer!
İnsan değerini yarattığımızda, barışı da yaratırız! “

Gazze’deki katliam Paris'de de lanetlendi

Eren ARAMAN
Paris

Fransa’nın başkenti Paris'te,  Filistin ile dayanışma yürüyüşü düzenlendi. Yoğun güvenlik önlemleri altında, Denfert–Rochereau Meydanından, Parlemanto binası yakınlarındaki Invalides Meydanı'na kadar süren yürüyüşe on binlerce Parisli katıldı. İsrail’in yaptığı katliama büyük öfkenin olduğu yürüyüşte, Fransa Cumhurbaşkanı  Hollande’nin İsrail yanlısı davrandığı belirtilerek bu politikaya derhal son verilmesi istendi. Göstericilerin Filistin bayraklarıyla katıldığı protesto yürüyüşünde, ‘’Katil İsrail’’, ''Hollande istifa’’,  ‘’İsrail katliamlarına son’’ yazılı pankartlar taşındı.
Çok sayıda kitle örgütünün yanı sıra, Fransa Komünist Partisi, Yeşiller Partisi, Sol Cephe ve CGT işçi konfederasyonu gösteriye destek verirken, iktidardaki Sosyalist Parti’nin bazı milletvekilleri de yürüyüşe katılarak, Filistinlilere dayanışma mesajı gönderdi.

ÖNCEKİ HABER

HES\'e işçi taşıyan araç kaza yaptı: 5 işçi yaralandı

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa