29 Haziran 2011 07:57

Böbrek yetmezliği olan tutuklu tedavi edilmiyor

Kronik böbrek yetmezliği nedeniyle iki defa böbrek ameliyatı olan ve Van F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Ahmet Gürdal, tedavisi yapılmadığı için bir böbreğini kaybetme riskiyle karşı karşıya.Kapatılan DTP’nin Yüksekova eski ilçe yöneticisi Ahmet Gürdal (58), bir böbreğini kaybetmekle yüz yüze. Kroni

Böbrek yetmezliği olan tutuklu tedavi edilmiyor

Paylaş
Sami Yılmaz

Kapatılan DTP’nin Yüksekova eski ilçe yöneticisi Ahmet Gürdal (58), bir böbreğini kaybetmekle yüz yüze. Kronik böbrek yetmezliği hastalığı nedeniyle iki defa böbrek ameliyatı geçiren Gürdal, kaldığı cezaevinde tedavisinin yapılmaması nedeniyle bir böbreğini kaybetme riski ile karşı karşıya. Gürdal, ailesine gönderdiği mektupta, daha önce iki defa ameliyat geçirdiğini kaydetti. Ameliyat sonrası 21 gün hastanede kaldığını aktaran Gürdal, ameliyat sırasında yanında refakatçi bırakılmadığını, ailesinden de bir refakatçiye izin verilmediğini belirtti. Ameliyattan kaynaklı olarak sık sık tuvaletle gitme ihtiyacı hissettiğini, ancak 21 günlük tedavi sırasında tuvaletin anahtarının askerlerde olduğunu ve bu isteğinin her defasında nöbetçi asker tarafından “Anahtar çavuşta, çavuş da uykuda” denilerek, reddedildiğini kaydetti. Gürdal, mektubunda, “Ben iki defa ameliyat oldum. Bu da zindanda olan bir bireyin ameliyat olması ölüme gitmesi demektir” diye belirtti. Gürdal mektubunda, ikinci ameliyatından sonra ameliyat dikişlerinin alınmadığını, ameliyat yerinin mikrop kaparak apse yaptığını, kontrollerinin yapılmadığını ve böbreğinin kaybetme riski ile karşı karşıya olduğunu bildirdi.

YAŞAMINDAN ENDİŞE EDİLİYOR

Gürdal’ın oğlu Sami Gürdal, babasının yaşamından kaygı duyduklarını ifade ederek, “Babamın durumu her geçen gün ağırlaşıyor. Babamın sol böbreği iflas etmiş durumda, acı içinde kıvranmakta. En ufak rutubet ve soğukta ölüm derecisine gelmektedir. Sağlık koşullarının düzeltilmesi, tam teşekküllü bir hastanede tedavi altına alınması gerekmektedir. Babamın bakıma ve çok ciddi tedaviye ihtiyacı var, yaşamından endişe ediyoruz “ dedi. İnsan hakları savunucularını ve kamuoyunu hak ihlalleri konusunda duyarlı olamaya çağıran Gürdal, babasının tedavi olması için Van F Tipi Cezaevi Savcılığına başvuracağını ve İHD’ye başvurarak da hukuki yardım talebinde bulunacağını belirtti. (Hakkari/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Gaz bombasıyla sol gözünü yitiren Caruş taburcu edildi

SONRAKİ HABER

Mahkemeden kadına şiddet davasında "haksız tahrik" ve "iyi hal" kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa