19 Temmuz 2014 16:22

Maden patronlarına kıyağı iptal ettirdiler

Özel madenlerdeki çalışma koşullarının iyileştirilmesi masraflarının devlet kasasından karşılanmasını öngören madde, CHP ve HDP’nin muhalefeti sonucu geri çektirildi.

Maden patronlarına kıyağı iptal ettirdiler

Paylaş

Özel madenlerdeki çalışma koşullarının iyileştirilmesi masraflarının devlet kasasından karşılanmasını öngören madde, CHP ve HDP’nin muhalefeti sonucu geri çektirildi.

Hükümet, Soma katliamı sonrası madenlerle ilgili getirilen yeni düzenlemelerin fiyat farkı oluşturduğunu, bu farkın da devlet tarafından karşılanması gerektiğini belirterek, torba yasa içerisinde yer alan 639 sıra sayılı Kanun Tasarısının 10. maddesini gündeme getirmişti.

Bu maddeye ilişkin görüşmeler önceki gün yapıldı. CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, maliyet artışına ilişkin hiçbir bilgi verilmeden böyle bir maddenin gündeme getirilmesinin etik olmadığını söyledi. Kuşoğlu adını vermeden devletten en çok tahsilat yapan maden firmasından örnek verdi. Buna göre firmanın 2013 yılında aldığı para 341 milyon lira. Çalışan işçi sayısı ise 4700-4800 civarında. 2014 yılı için bir işçinin maliyeti 1400 lira. İşçi başına maliyet 3 bin lira olsa bile işçilerin toplam maliyeti 180 milyon lirayı bulmuyor. Kuşoğlu bu verileri dile getirdikten sonra hükümete şöyle seslendi: “Yetimin hakkını nasıl ona, buna veririz?”

HDP Bingöl Milletvikili İdris Baluken de özel şirketlerin her şeyi bir ticari kazanç olarak gören anlayışı nedeniyle acıların yaşandığını hatırlatarak, bu maddeyle özel firmaların ödüllendirildiğini söyledi. Baluken “Soma’daki ailelerin, madencilerin acılarını daha fazla artırmadan, bu yapmış olduğunuz; özel şirketleri kayıran, özel şirketlere rant sağlayan, emek sömürüsünün, azami kâr hırsının olabildiğince önünü açan bu düzenlemeyi, bu maddeyi bu tasarıdan çekmenizi öneriyoruz” dedi.

Madde üzerine görüşmeler sırasında muhalefetin maddenin geri çekilmesi yönünde verdiği önerge kabul edildi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Vatandaşın korunduğu bir sisteme ihtiyaç var

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa