İş kolları ayrı amaçları aynı

İş kolları ayrı amaçları aynı

Başta taşeron işçiler olmak üzere, güvencesiz işçiler arasında örgütlenen Halk Dayanışma Derneği, taşeron işçiyle ev emekçisinin aynı dernek çatısı altında buluşturuyor.

Birkan BULUT
Ankara


Başta taşeron işçiler olmak üzere, güvencesiz işçiler arasında örgütlenen Halk Dayanışma Derneği, taşeron işçiyle ev emekçisinin aynı dernek çatısı altında buluşturuyor.

Dernek Başkanı Erdal Şenoğlu, iki yıldır faaliyette olan derneğin kuruluş öyküsünü anlattı. Yenimahalle Belediyesinde taşeron işçi olarak çalışmaya başladığında kendini esir kampına düşmüş gibi hissettiğini belirten Şenoğlu, işçilerin her sabah amirleri tarafından azarlandığını, yalnızca 5 dakika geciktikleri ya da sokakta sigara içtiği gerekçesiyle işçilerin yevmiyelerinin kesildiğini söyledi. İşçilerin güvencesiz çalıştırıldıklarına dikkat çeken Şenoğlu, “Bizim gibi çalışan işçiler sabahtan akşama kadar ayağı su içinde dolaşıyor” dedi. Fazla mesai ücretlerinin verilmediğini dile getiren Şenoğlu, yıllık izinlerin ise patronun keyfine göre belirlendiğini ifade etti.

DERNEKTEN SENDİKAYA

Bu koşullar karşısında örgütlenmeye karar verdiklerini belirten Şenoğlu, “İlk 3 ay kimseyi yan yana getiremedik. Aylarca cebimde tüzükle dolaştım” dedi. Şimdi derneklerinin ev emekçilerinden, belediye işçilerine, konut işçilerinden karayolu işçilerine güvencesiz çalışan çok sayıda emekçiye ulaştığını anlatan Şenoğlu, Ankara, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Van, Antalya ve Mersin’de çalışma yürüttüklerini aktardı. Dernek çatısında verdikleri mücadelenin daha büyümesini istediklerini kaydeden Şenoğlu, özellikle belediye işçilerinin var olan sendikalarda örgütlenmesini istediklerini vurguladı.

Taşeron karayolu işçilerinin kazandığı davaların patronların gözünü daha fazla açtığını belirten Şenoğlu, Mecliste görüşülen torba yasanın da bu nedenle gündeme getirildiğine dikkat çekti. Torba yasanın işçileri daha güvencesiz koşullara sürükleyeceğini belirten Şenoğlu, AKP, CHP ve MHP gibi partilerin ortak amacının işçiyi ezmek olduğunu söyledi.  

www.evrensel.net