İSDEMİR işçisi kazandı

İSDEMİR işçisi kazandı

İSDEMİR’de Hak-İş’e bağlı Çelik-İş Sendikası ile işveren arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri greve bir gün kala anlaşmayla sonuçlandı. İşçilerin greve çıkma kararlılığı üzerine sıfır zam dayatmasından geri adım atan işveren, ilk altı ay için yüzde 25 zammı kabul etmek zorunda kaldı

Çelik-İş İskenderun Şube Başkanı Cengiz Gül, işverenin yeni sunduğu teklifi işçilerle paylaşmak işçin fabrikanın çelikhane bölümünde toplantı düzenledi. Toplantıya gece vardiyasından çıkanlar ve gündüz vardiyasına gelen işçilerle beraber 5 bine yakın işçi katıldı.

89 GREVİ RUHUYLA

Hayli coşkulu geçen toplantıda işçiler sık sık, “İşçi sendika omuz omuza” sloganını attı.  Cengiz Gül işçilere hitaben yaptığı konuşmada; ‘89 grevinde işçilerin örgütlü gücüyle başarıya ulaşıldığını bugün de eğer makul bir teklif gelmemiş olsaydı ‘89 ruhuyla grev gömleğini giymeye hazır olduklarını belirtti. İşçinin ve sendikanın kararlığından dolayı işverenin bu oranları vermek zorunda kaldığını ifade eden Gül “Tek bir kişinin de işten çıkarılmasına izin vermeyeceğiz, işçi çıkarırlarsa karşılarında bizi bulurlar” dedi. Ayrıca işverenin “C” kadrosuyla ilgili önerisini tartışmaya bile gerek görmeden yırtıp attığını söyleyen Gül, “Çelikhanede, yüksek fırınlarda, kokta asgari ücretle işçi çalıştırmayız” dedi.

Gül, şu an aldıkları ilk altı ay için yüzde 25, toplamada yüzde 40 zammın bu dönem için Türkiye’de alınan en yüksek zam olduğunu ve bu noktaya işçilerden aldıkları güçle geldiklerini ifade etti.

İşçinin onaylamadığı hiçbir sözleşmeyi imzalamayacaklarını tekrarlayan Gül, işverenin yeni önerisini de işçilerin oylamasından sonra imzalayacağını, kendisinin oyunun da “Evet” olduğunu vurguladı. İşçilerin hep bir ağızdan; “Oylamaya gerek yok hepimiz ‘Evet’ diyoruz” sözlerine karşılık; “Ben sizlere söz verdim sandık kurulacak” yanıtını verdi.
Bundan sonraki işçi alımlarında da mevcut personelin eşlerine, damatlarına ve çocuklarına kriterlerinin tutması halinde öncelik tanınacağını ifade etti. Cengiz Gül çalışanların yüzde  10’nunu oluşturan mühendislerin ve yöneticilerin dahil olduğu A kadrosuna örgütlenme çağrısı yaptı. (İskenderun/EVRENSEL)


İSDEMİR İŞÇİSİ MEMNUN

Görüşlerine başvurduğumuz işçiler günün şartlarına göre iyi bir teklif verildiğini ve sözleşmeyle ilgili oylamadan  yüzde 100 kabul sonucunu beklediklerini ifade ettiler. İşçiler İSDEMİR’de son dönede üretimin 1 milyon tondan 5 milyon tona çıktığını ama ücretlerinin çok daha yavaş arttığını ifade ettiler. İşçiler ERDEMİR’le olan ücret farkının yarısının kapandığını ve diğer yarısının bir sonraki sözleşmede kapanmasını beklediklerini belirttiler. Bu sözleşmeden dolayı uzun bir süreden sonra ilk kez İSDEMİR işçisinin yüzünün güldüğünü ifade eden işçiler, kendilerine destek veren tüm kurum ve kuruluşlara ve gazetemiz Evrensel başta olmak üzere basına teşekkür ettiler.


İŞVEREN SIFIR ZAM DAYATMIŞTI

ERDEMİR ile aynı işi yaptıkları halde yüzde 70 daha düşük ücret alan İSDEMİR işçileri, 16 ay boyunca da kriz bahanesiyle yüzde 35 düşük ücret aldı. İşveren, ücretlerinin ERDEMİR ile eşitlenmesini isteyen işçilerin talebine sıfır zam dayatmasıyla karşılık verdi. Buna tepki gösteren işçiler grev kararı alırken, işveren bu kararı oylamaya götürdü. Yapılan grev oylamasında da işçiler kararlılıklarını ortaya koydular. Yüzde 100’e yakın bir oranda greve “Evet” oyu kullanılırken, grev tarihi olarak da 30 Haziran açıklandı. Bu açıklamanın ardından fabrikada 89 grevi tartışılmaya başlandı. ‘89 yılında yapılan ve 137 gün süren grevle, işçiler yüzde 350 zam almıştı.

www.evrensel.net