16 Temmuz 2014 22:21

Performans kriteri: AKP’ye yakınlık

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Bem-Bir-Sen arasında imzalanan sözleşmeyle 'performans dilimler' uygulaması getirildi. Uygulamaya göre çalışanlar idari amirin belirleyeceği performansa göre dilimlere ayrılacak ve yer aldığı dilime göre tazminat alacak. Disiplin cezası alanlar, 10 ay sözleşmeden yararlanamayacak.

Performans kriteri: AKP’ye yakınlık

Paylaş

Tamer Arda ERŞİN
Ankara


Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Bem-Bir-Sen arasında imzalanan Sosyal Denge Tazminatı sözleşmesiyle “performans dilimleri” uygulaması getirildi. Uygulamaya göre çalışanlar idari amirin belirleyeceği performansa göre dilimlere ayrılacak ve yer aldığı dilime göre tazminat alacak. Disiplin cezası alanlar, 10 ay sözleşmeden yararlanamayacak. Tüm Bel-Sen Genel Hukuk ve TİS Sekreteri Osman Seheri, “Performans AKP’ye yakınlığa göre belirlenecek” uyarısında bulundu.
Performansı belirleyecek kişinin idari amir olduğuna dikkat çeken Seheri, “Merkezdeki amirin Çubuk, Şereflikoçhisar gibi kilometrelerce uzaklıktaki çalışanı her gün denetlemesi imkansız. Amirler değerlendirme yaparken AKP’ye yakınlık, yalakalık ve ispiyonculuğa dikkat edecek” dedi.

SENDİKA ÇALIŞANI YANILTIYOR
Yetkili sendikanın belediye çalışanlarını yanılttığını söyleyen Seheri, yüzdelik dilimlerle ilgili şu bilgiyi verdi: “Yüzdelik dilimlere ayrılan performansta, ilk yüzde 20’ye giren 630 TL alacak. Bir iş yerinde 1000 kişi çalışıyorsa, 200’ü 630 TL almış olacak. Alt yüzdelik dilime gidildikçe miktar düşecek. Bir de 50 TL sendika aidatı düşülünce, en alt yüzdedeki çalışan bir şey almamış olacak. Fakat Bem Bir-Sen, çalışanlara bunu tam olarak açıklamadı ve herkes 630 TL alacakmış gibi yansıttı” diye konuştu.
    
CEZA ALANA TAZMİNAT YOK
Sözleşmenin içeriği belediye çalışanlarına açıklanmadan taahhütname imzalatıldığını anlatan Seheri, şöyle devam etti: “Bir maddesi hakkında dava açılması durumunda tüm sözleşme iptal oluyor. Bununla da çalışanlara toplusözleşme farkı verilmemeye çalışılıyor.” Sözleşmeden yararlanmak içinde kriterler getirildiğini belirten Seheri, “Uyarı cezası alan 4, kınama alan 6, maaş kesintisi alan 8 ve kıdem cezası alan belediye çalışanları ise 10 ay sözleşmeden yaralanamayacak. Zaten keyfi biçimde muhalif kesimlere uygulanan cezalarla, sesini çıkartan, haksızlıklara karşı olanların tazminat alması engellenecek” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Kamu emekçisine AYM’lik kazık

SONRAKİ HABER

Arap Birliği Sekreteri: Suriye'nin üyeliği ülkelerin onayına bağlı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa