29 Haziran 2011 03:29

İŞBİR Sentetik’te işçi kıyımı

Balıkesir İŞBİR Sentetik Dokuma Sanayi AŞ'de taşeronda çalışan işçiler sendikalı olmalarının ardından işten atıldı.Balıkesir’de sentetik dokuma üzerine üretim yapan İŞBİR’e bağlı çalışan 68 taşeron firma bulunuyor. Bu taşeron firmalarda 2 binden fazla işçi yoğun bir sömürü altında çalı

İŞBİR Sentetik’te işçi kıyımı

Paylaş
Kubat Deniz

Balıkesir’de sentetik dokuma üzerine üretim yapan İŞBİR’e bağlı çalışan 68 taşeron firma bulunuyor. Bu taşeron firmalarda 2 binden fazla işçi yoğun bir sömürü altında çalıştırılıyor.

Ana fabrikanın yaptığı işi yapmakta olmalarına rağmen; taşeronda çalışan işçiler 11 ay çalıştırıldıktan sonra tek taraflı sözleşme feshine gidiliyor. Her 11 ayda bir, taşeron şirket değiştiriliyor ama iş yeri sabit tutuluyor. Bu yöntemle işçilerin kıdem tazminatları gasbediliyor. Yıllık ücretli izinler, toplu iş sözleşmesi hakları ve tüm diğer yasal haklar işçilerin ellerinden alınıyor.

Tüm bu olumsuzluklar ve kölece çalışma koşullarının yanı sıra aylık ücretlerin de zamanında ödenmemesi üzerine işçiler hareket geçmiş. TEKSİF sendikası Balıkesir Şubesinde örgütlenme çalışmalarına başlamış...

40 kadar işçinin sendikalı olduğunu öğrenen İŞBİR patronu sendikalı olan işçilerin bazılarını tehdit ederek sendikadan istifa ettirmesinin ardından geriye kalan 25 işçiyi parça parça işten çıkarmaya başlamış.

SEBEP AÇIK

Atılan işçilerden Akın Çavdar, atılma sebebinin sendika olduğunun kendisine açıkça söylendiğini belirtti: “Sözleşmem 11 aylıktı, sözleşme sonunda sözleşmem yenilenmedi. Gerekçe belirtilmeden işten atıldım. Normalde işveren, iş kanununun 19. maddesi gereği fesih işlemini yazılı olarak bildirmek zorunda ama böyle bir belge bize verilmedi. İşten atıldığım gün sözleşmemin neden feshedildiğini sorduğumda, sendikaya üye olduğumdan dolayı işten atıldığımı söylediler.”

11 ay değil 12 ay çalışabilmek için, düzenli ücret alabilmek için, iş güvenliği, güvenli bir gelecek için ve anayasal hakkı olduğu için sendikaya üye olduğunu dile getiren Çavdar, suç duyurusunda bulunacak olan sendikalarıyla her türlü mücadeleyi yürüteceklerini vurguladı.

İşçilerden Kemal Lalelioğlu da şu bilgileri verdi: “Taşeron işçisiyim 11 ay çalışıyorum. Günde 8 ila 12 saat çalışmaktayım.Asgari ücret almaktayım.Yıllık yıpranmam yok. İş güvenliğim yok. Sözleşmem taşeronun iki dudağı arasında. Tam köle koşullarında çalışıyoruz. Örgütlenme hakkımız yok. Yemekler haftanın 4 günü patates. Bu koşulların düzeltilmesi gerektiğine inandığım için, çocuklarımın geleceği için, en başta anayasal hakkım olduğu için sendikaya üye oldum. 12 eylül referandumunda iki sendikaya üyelik evet oyu alırken tek sendikaya üye olduğum için kapı önüne konuldum. Zorla iş yerimden çıkartıldım. Hemen suç duyurusunda bulundum. Ardından sendikama gittim. Durumumuzun ne olacağını şube başkanıma sordum. Başkanım Hüseyin Akyüz, ‘işe iade davası’ açılacağını söyledi. Biz işten atılan işçiler ve ailelerimiz olarak işimize, ekmeğimize ve geleceğimize sahip çıkmak için, sendikal haklarımız için sonuna kadar direneceğiz. Balıkesir’in emekten yana sendika ve partilerini tüm duyarlı kamuoyunu yanımızda görmek istiyoruz.” (Balıkesir/EVRENSEL)


‘HAKLILIĞIMIZ MÜFETTİŞÇE TESPİT EDİLDİ’

Hüseyin Akyüz (Teksif Şube. Başkanı): TEKSİF Sendikası İŞBİR’de yetkili sendikadır ve iş yerinde toplu sözleşme yürütmektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bursa Bölge Çalışma Müfettişleri İşbir Sentetik Dokuma Sanayi AŞ ve alt işverenlerde (taşeron) çalışan işçilerin tümünün başlangıçtan itibaren asıl işveren İşbir Sentetik Dokuma AŞ işçisi sayılması gerektiği yönünde rapor tanzim etmiş ve İşbir Sentetik AŞ’ye ve taşerona para cezası kesmiştir. Bu cezaya İşbir ve taşeron itiraz etmiş ve konuyu mahkemeye taşımıştır. Dava devam etmektedir.

Taşeron işçilerden ana iş yeri İşbir Sentetik AŞ içinde çeşitli taşeronda çalışan 40 işçi 2011 ocak ayından itibaren sendikamıza üye olarak üye oldukları tarihten itibaren sendikal haklardan ve toplu iş sözleşmesinden yararlanmaya başlamışlardır. Diğer taşeronlarda da örgütlenme çalışmasına gidilmiş ve 50 civarında işçi sendikaya üye olmuştur ve akabinde işçiler, taşeron tarafından parça parça kapı önüne konulmuştur. Konulmaya da devam etmektedir. Atılmaların başlamasından itibaren taşeron hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur. Bunun dışında Türk-İş bileşenleri olarak bir toplantı yapıp konuyu değerlendireceğiz. Daha sonra diğer sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarını da yanımıza katarak halka açık bir basın toplantısı yapacağız. Fabrika önünde çadır kurmak dahil hakkımızı alıncaya dek mücadele edeceğiz. Bunun dışında fabrikamız yurt dışına sentetik dokuma ihraç etmektedir. Dayanışma ve yaptırım gücü anlamında uluslararası görüşmeler sürüyor ve siparişlerin kesilebilmesi gündemde.

ÖNCEKİ HABER

‘Sağlık hizmeti ağır ve tehlikeli işlerden sayılsın’

SONRAKİ HABER

Trafoya girdiler, akıma kapıldılar: 1 ölü, 1 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa