28 Haziran 2011 12:34

‘Sağlık hizmeti ağır ve tehlikeli işlerden sayılsın’

SES, Sağlık hizmetinin ağır ve tehlikeli işlerden sayılmasını ve sağlık çalışanlarının fiili hizmet süresi zammından yararlandırılmasını istediler. Ankara’da bu talep için toplanan imzalar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ve Sağlık Bakanlığı’na gönderildi.SES üyeleri dün Hacettepe Ünive

‘Sağlık hizmeti ağır ve tehlikeli işlerden sayılsın’

Paylaş

SES, Sağlık hizmetinin ağır ve tehlikeli işlerden sayılmasını ve sağlık çalışanlarının fiili hizmet süresi zammından yararlandırılmasını istediler. Ankara’da bu talep için toplanan imzalar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ve Sağlık Bakanlığı’na gönderildi.

SES üyeleri dün Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Postanesi önünde yaptıkları eylemle sağlık çalışanlarının sosyal güvenlik hakkından ve fiili hizmet zammından yararlanamamasına tepki gösterdiler. Acil servisinin önünden postane önüne yürüyen sağlıkçılar, “emekçiyiz, haklıyız, kazanacağız” sloganları attılar. SES Ankara Şube Başkanı İbrahim Kara, sağlık hizmetlerinin iş kazaları açısından riskli alanlar olduğunu belirtti. Kara, nöbet sayısının fazlalığının, iş yoğunluğunun, çalışma ortamının riskli ve standartlara uygun olmamasının, uykusuzluğun, yorgunluğun ve dikkat dağınıklığının iş kazalarını ve meslek hastalıklarını daha da arttırdığını belirtti. Kara, sağlık çalışanlarının sundukları hizmetin ağır ve tehlikeli işlerden sayılması ve çalışanların “fiili hizmet süresi zammı”ndan yararlandırılması gerektiğini söyledi.

SES Genel Başkanı Çetin Erdolu ise, piyasalaştırmadan en fazla payını alan kesimin sağlık çalışanları olduğuna dikkat çekti. Erdolu, hükümetin Sağlıkta Dönüşüm Programı’na, hastanelerin özelleştirilmesi ve piyasalaştırılmasına karşı bütünlüklü bir mücadelenin önemine vurgu yaptı. SES üyeleri açıklamalarının ardından topladıkları imzaları Çalışma Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’na gönderdiler. (Ankara/EVRENSEL)


SENDİKA ODASI, MORGUN YANI

SES Hacettepe İşyeri Temsilciliği hizmetlerinin “ağır ve tehlikeli işler” kapsamına alınması taleplerinin yanı sıra, sendika odalarının da değişmesini istiyorlar. Gazetemize konuşan, SES Hacettepe İşyeri Temsilcisi Bedia Babucunoğlu, odalarının üye sayısı çok fazla olan sendikaları açısından yetersiz olduğunu ifade ediyor. Sendika odası, nem ve rutubet içinde, çalışanlardan bağımsız zemin katta ve morg ile çok yakın mesafede bir oda. Oda, kendilerine geçici olarak verilmiş ve daha sonra da değiştirilmemiş. Üniversite yönetimi  tadilat yapılacağını söylese de, Babuncuoğlu yönetimin sadece boya ve badana yapacağını, bunun da oda için yeterli olmadığını söylüyor. Sendika üyeleri, daha geniş ve üyelerinin kendilerine ulaşabileceği bir oda taleplerini 11 gündür her öğle arasında acil servis önünde eylem yaparak dile getiriyorlar.

ÖNCEKİ HABER

Hopa’da HES zaferi

SONRAKİ HABER

Merkez Bankası: 33.7 milyar TL’nin hissedarlara dağıtımına başlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa