28 Haziran 2011 12:03

'Hediye Aksoy serbest bırakılsın'

Barış için Kadın Girişimi, tutuklu kanser hastası Hediye Aksoy’un serbest bırakılması için Adli Tıp Kurumu önünde basın açıklaması yaptı. Hastalığının son aşamasında bulunan ve iki gözünde de yüzde 85 görme kaybı olan Hediye Aksoy, 3 yılı aşkın süredir Bakırköy Cezaevi’nde tutuluyor.Bugün

'Hediye Aksoy serbest bırakılsın'

Paylaş

Bugün Yenibosna’da bulunan Adli Tıp Kurumu önünde toplanan Barış için Kadın Girişimi Aksoy’un bir an önce serbest bırakılmasını talep etti. “Hediye’ye özgürlük” pankartı açan kadınlar adına konuşan Saniye Evren, Aksoy’un hastalığının vücudun diğer bölgelerine sıçradığını, ameliyat sonrası radyo terapiyi ve kemoterapiyi cezaevinde almak zorunda kaldığını belirtti. Tedaviye cezaevi aracıyla götürülen Aksoy’un durumunun ağırlaştığını ve Adli Tıp’a sevk edildiğini açıklayan Evren, “Bizler Adli Tıp Kurumu’nun büyük bir hızla inceleme başlatıp rapor hazırlamasını beklerken, kurum raporu ertelediğini ve tedavi bittikten sonra vereceğini söyledi” diye konuştu.

RAPORUN GECİKMESİNE TEPKİ

Kanser yayılmaya devam ederken raporun ertelenmesine tepki gösteren Evren, “Raporu geciktirmek Hediye’nin cezaevinden çıkmasını geciktirmeye çalışmaktır. Raporu geciktirmek, sağlık nedeniyle tahliye hakkını tanımamak demektir” dedi. Aksoy’un sağlık durumunda meydana gelecek herhangi bir sorunun sorumlusunun devletin sorumlu olacağına dikkat çeken Evren, “100’ü aşkın hastayı cezaevinde tutmaya devam eden devlet insanlık suçu işliyor” dedi.
Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) Üyesi Ayşe Berktay da, Gebze M Tipi Cezaevi’nde bulunan Mülkiye Doğan isimli hükümlünün Aksoy’a yazdığı mektubu okudu. Mektubunda, Aksoy’un zindanlarda ölüme terk edildiğine dikkat çeken Doğan, “Hediye bir an önce cezaevinden çıkartılıp tedavi olanakları sağlanmalı. Hediye’nin yaşam hakkına sahip çıkmak, örgütlü, örgütsüz tüm kadınların görevi ve sorumluluğudur” diye seslendi. (İstanbul/EVRENSEL)

(Fotoğraf: Özgün Mert)

ÖNCEKİ HABER

Savcı, Balbay ve Haberal'ın itirazının reddini istedi

SONRAKİ HABER

Trafoya girdiler, akıma kapıldılar: 1 ölü, 1 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa