28 Haziran 2011 11:10

DSİ kanalı mikrop saçıyor

Muş’un Malazgirt ilçesinden Bulanık ilçesine kadar birçok köyden geçen DSİ kanalı, mikrop saçıyor. 6 gün önce kanala giren Bedran Aydın (2) adlı çocuk, sudan kaptığı enfeksiyon nedeniyle Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Servisinde tedavi altına alındı. Kanala ilişkin defalarca başvuru yaptıkl

DSİ kanalı mikrop saçıyor

Paylaş

Muş’un Bulanık ilçesine bağıl Rüstemgedik beldesinden geçen sulama kanalı hastalık ve ölümlere neden oluyor. Malazgirt Adalar Barajı’ndan sulama kanalı olarak Okçuhan (Okçiya), Hanoğlu ve Çayırdere (Derik) köylerinden geçerek, Bulanık ilçesine bağlı Rüstemgedik beldesi ile Kotanlı mezrasına kadar uzanan yaklaşık 40 kilometrelik sulama kanalı, son yıllarda yetkililer tarafından bakımsız bırakılarak içinde biriken çöp ve pislikten dolayı hastalık yayan mikrop yuvasına haline geldi. 30 yıldır yapılan ve yerleşim alanları içinde bulunan kısmına güvenlik için hiçbir önlemin alınmadığı sulama kanalına, 22 Haziran Çarşamba günü Hanedan Mahallesi’nde evinin bahçesinde oynarken düşen iki yaşındaki Bedran Aydın, kaptığı enfeksiyon nedeniyle Diyarbakır Dicle Üniversitesi Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi altına alındı. Kanalın geçtiği köylerden hayvanlar da etkileniyor. Köylüler ise kanal suyunu içen yüzlerce hayvanlarının telef olduğunu belirtiyor. Kendilerinden habersiz kanal suyuna temas eden çocuklarının ise hastalandıklarını belirtiyor. Köylüler kanalın kapatılmasını istiyor.

‘SORUMLUSU DSİ’DİR’

Kanala en son düşen ve yoğun bakımda tedavi altına alınan Bedran Aydın’ın ninesi Letife Aydın, kanala düşen torununu pislikten dolayı göremediklerini, ancak torunu su yüzüne çıkınca görebildiklerini ifade etti. Bedran’ın amcası Faik Aydın ise, yıllardan beridir kanalın sağlıksız kirli suyla birlikte üstü açık bir şekilde aktığını söyledi. Kanalda her yıl onlarca çocuğun hastalanarak ölümden zor kurtulduğunu ifade eden Aydın, “Hiçbir bakımı olmayan sulama kanalının etrafta her hangi bir tel örgü yapılmadan, güvenlik önlemi alınmadan köyün içinde pislik içinde akan kanal, insan sağlığına büyük zarar veriyor. Yazın tarlaları sulama zamanında değil de suya ihtiyaç duyulmadığı zaman kanala su veriliyor. Bu da köylülerin işine yaramıyor. Defalarca buraya çare bulunması için başvurularımıza rağmen, hiçbir önlem alınmadı. Köydeki bütün çocuklar bu su yüzünden hastalandı. Bu kanalın üstünün örtülmesini istiyoruz. Yeğenimin başına bir şey gelirse bunun sorumlusu DSİ’dir. Bizler savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Bu işin sorumlularından şikayetçiyiz. Onların gereken cezayı almaları için sonuna kadar işin takipçisi olacağız” diye konuştu.

YÜZLERCE HAYVAN TELEF OLDU

Kanalın geçtiği Rüstemgedik Beldesi Hanedan Mahallesi’nde oturan Türkan Çelik de, “Şu ana kadar yüzlerce hayvanımız kanalın suyunu içtiği için telef oldu. Ölen hayvanların leşleri kanala atılıyor. Kanaldan çevreye yayılan kokudan dolayı evimizde duramıyor, rahatsız oluyoruz. 4 gün önce suda boğulma tehlikesi geçiren Bedran Aydın’ın da başına bir şey gelirse kirli sudan kapmış olduğu enfeksiyondan dolayı gelecek” dedi.

KANALIN PARASI DA ÇİFTİN HESABINDAN KESİLİYOR

Hanedan Mahallesi Muhtarı Ramazan İbilli ise, “Kanalın içinde biriken toprak ve çöpler temizlenmeden suyun nereye gittiğini hesap etmeden rastgele bırakıyorlar. Bazı yerlerde biriken çöplerden dolayı tıkanan kanaldan taşan su insanlarımıza ve evlere zarar veriyor. İlkbahar ve son baharda suyun önünü açıyorlar yazın suya ihtiyaç duyulduğu zaman su yok. Su bulunmayan kanalın sulama parası çiftçilerimizin haberleri olmadan hesaplarından kesiliyor. DSİ’ye vatandaşlardan aldığımız şikayetler üzerine onlarca kez üstünün örtülmesi ya da kapatılması için dilekçe yazarak, başvuruda bulunmamıza rağmen yetkililerden her hangi bir önlem alınmadı. Bu kanalın bize hep zararı dokundu. Biz, her türlü hastalığa yol açan bu kanala bir çare bulunmasını istiyoruz” diye yetkililere seslendi. (MUŞ)

ÖNCEKİ HABER

Gaz bombası işkence haline geldi

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa