28 Haziran 2011 11:01

Yaşar Kemal çağın destanını seçti

Fransız yayınevi Gallimard, 100. kuruluş yıldönümünde dünyaca ünlü 31 romancıdan 20. yüzyılı temsil eden romanı seçmelerini ve bir yazı kaleme almalarını istedi. Bu isimler arasında yer alan Yaşar Kemal, Erich Maria Remarque’ın 1929 yılında yayımlanan Batı Cephesinde Yeni Bir ŞeyYok  kitabını seçti. Bu roman, Nazil

Yaşar Kemal çağın destanını seçti

Paylaş

Yaşar Kemal La Nouvelle Revue Française için kaleme aldığı yazıda Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok’u niçin seçtiğini şu sözlerle anlattı:
“Benim için 20. yüzyılı en iyi anlatan roman hangisidir derken üç eser arasında gittim geldim, Heller’in Catch 22, Şolohov’un Ve Durgun Akardı Don ve Remarque’ın Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok. Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, bu kitabı gençliğimde okumuştum.  Bu kitap 20.  yüzyıl dünyasının el kitabı sayılabilir.  Böylesi kitaplar büyük ustalıkla yazılır, dahası can pahasına yazılır.  Hatırlayalım, bu kitabı Hitler meydanda yaktırmıştı.  Yazarı da ortadan kaldırmak için aramışlar,  kaçmayı başaran Remarque’ı bulamamışlar, buna karşın geride kalan kız kardeşini öldürmüşlerdi. Bu kitabı bir daha okudum.  Yıllar önce okuduğum bu kitap daha bugünlerde yazılmış gibi. Böylesi kitapları insanoğlu sonuna kadar götürecektir. Dünyamızda savaşlar üstüne çok kitaplar yazılmıştır.  İlyada destanını insanlık unutmadı.  Savaşlar yok olduğu zaman bile İlyada okunacak.  İlyada olmasaydı Stendhal Parma Manastırı’nı yazamazdı diyenler var.  Tolstoy ben İlyada’yı yazdım diyor.  Başkaları da Parma Manastırı’ndaki Waterloo olmasa Borodino anlatımı olamazdı diyor... Doğru değil gene yazarlardı.
Kimden gelirse gelsin, Remarque Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok romanıyla çağımızın destanını yazmıştır.”

Ankette yer alan diğer romanlar arasında Louis-Ferdinand Céline’nin Gecenin Sonuna Yolculuk’u, Juan Rulfo’nun Pedro Páramo’su, James Joyce’un Ulysses’i, William Faulkner’ın Abşalom, Abşalom ve The Mansion’ı, J. M. Coetzee’nin Barbarları Beklerken’i, George Orwell’ın 1984’ü, Nabokov’un The Gift’i, Malaparte’nin Kaputt’u öne çıkıyor. Ankette birden fazla yapıtlarıyla yer alan yazarlar ise Claude Simon, Blaise Cendrars, Malaparte ve Faulkner oldu. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Polisin attığı gaz Hüseyin’in sol gözünü aldı

SONRAKİ HABER

Burkina Faso'da hükümet istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa