Demirtaş: Herkesin hakkını savunmak için adayım

Demirtaş: Herkesin hakkını savunmak için adayım

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, İstanbul’da farklı inanç gruplarının temsilcileriyle bir araya geldi. Demirtaş “Bize tekçiliği, ırkçılığı dayatanlara, inat ve ısrarla biz bu toprakların unsurlarıyız, bu vatanın eşit sahipleriyiz demek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, İstanbul’da farklı inanç gruplarının temsilcileriyle bir araya geldi. Demirtaş “Bize tekçiliği, ırkçılığı dayatanlara, inat ve ısrarla biz bu toprakların unsurlarıyız, bu vatanın eşit sahipleriyiz demek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Cezayir Restoran’da gerçekleşen buluşmaya İstanbul’daki Ermeni, Yahudi, Rum, Süryani topluluklarının temsilcileri katıldı. HDP’den ise İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Sur Belediyesi Eski Başkanı Abdullah Demirbaş ve bir dizi yönetici Demirtaş’a eşlik etti. Basına kapalı olarak devam eden toplantı öncesinde Demirtaş kısa bir konuşma yaptı.
Bu toplantıyı çok önemsediklerini belirten Demirtaş, sözü seçim çalışmalarını yayımlamayan TRT’ye getirerek, espriyle “Dilerim TRT bu toplantıyı yayımlar” dedi.

AYRIMCILIĞA KARŞI MÜCADELE

Ayrımcılığa karşı mücadele ettiklerini belirten Demirtaş, “Küçüklüğümden beri ayrımcılığa uğrayan kesimlerin içineydim. Bir Ermeni Mahallesi’nde büyüdüm. Ermenilerin uğradığı ayrımcılığı büyüdükçe anladım. Anladık ki biz de Türkiye’nin ötekisiymiş, haberimiz yokmuş. Bütün ötekilerle büyürken bunun farkında değildik. Büyüdükçe, devletle yüzleştikçe bunu anladım” dedi.

BİR ‘TARİHSEL YÜZLEŞME’ BULUŞMASI

Yapılan bu toplantının bir oy sağlama amacı taşımadığını özellikle vurgulayan Demirtaş, “Bu buluşma bizim için, tarihsel yüzleşme ve gelecek vizyonumuzu sağlam temellere oturtma toplantısıdır” dedi.

HERKESİN HAKKINI SAVUNACAĞIZ

Tekçiliğe ve ırkçılığa karşı mücadelenin önemine vurgu yapan Demirtaş, şunları söyledi: “Çünkü önemli olan çoğunluğa sahip olup, kendi kitlesinin özgürlüğünü savunmak değildir. Bunun demokratlıkla alakası yoktur. Önemli olan başkalarının hakkını savunmaktır. Benim için demokratlığın ölçüsü budur.

BARIŞ İÇİNDE ADİL BİR YAŞAM

Amaçlarının “Adil, barış içinde bir yaşamı kurmak” olduğunu belirten Demirtaş bunun için yola çıktıklarını ifade etti. Konuşmasında devletin halklara karşı özür borçlu olduğunu belirten Demirtaş, “Ermenilere, Rumlara, Süryanilere yapılanlardan dolayı devlet özür dilemelidir. Devletin özrü hem içerik olarak önemlidir hem de bu topraklarda tekrar soykırım yaşanmayacağının garantisidir” dedi. Demirtaş birlikte yaşam için kullanılan dile de dikkat çekerek, “Bu topraklarda birlikte yaşayacaksak ‘Benim toprağım benim vatanım’ yerine ‘Bizim toprağımız bizim vatanımız’ demeliyiz” yorumunda bulundu.

ERDOĞAN’A ELEŞTİRİ

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın kullandığı dili eleştiren Demirtaş şunları söyledi: “Başbakanın kullandığı dil, nefret ve düşmanlaştıran dildir. AKP’ye oy veren insanlara karşı biz bu dili kullanmayacağız. Sırf AKP’ye oy verdi diye bir grubu düşmanlaştırmayacağız. Ama Başbakana göre kendisine oy vermeyen herkes düşmandır, vatan hainidir. Bütün Türkiye’yi kucaklayan bir mesaj vermediyse, Sivas Katliamı ile yüzleşmediyse, Rojova’daki katliamlara dur demediyse, Roboskî ailelerinden, Berkin Elvan’dan özür dilemediyse asla Türkiye’nin cumhurbaşkanı olmayacaktır.”

‘KARARLAR MGK’YE DEĞİL HALKA SORULACAK’

Demirtaş cumhurbaşkanı seçilmesi halinde gençlik, kadın, ekoloji meclisleri kuracağını ve bu meclislerin görüşlerini almadan hiçbir karar almayacağını söyledi. Demirtaş ayrıca “Biz kararlarımızı MGK’de değil, halka danışarak, halkla birlikte alacağız”dedi. Demirtaş’ın konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.

‘ELİMİZE SİLAH ALMAYACAĞIZ’

Konuşmasının ardından KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık’ın “Silah bırakmayacağız” yönündeki açıklaması da Demirtaş’a soruldu. Demirtaş, “Biz ne olursa olsun kalıcı barış için, şiddetin ortadan kalkması için mücadele edeceğiz. Ne olursa olsun silahı elimize almayacağız. Umut ediyoruz ki, çözüm için somut adımlar atılır. Yasal düzenlemeler yapılır” dedi. (İSTANBUL)

www.evrensel.net