Bir sor bin ah işit

Bir sor bin ah işit

Tehlikeli makinelerin kullanımı öğretilmeden, can güvenliği olmayan ortamlarda çalışmamız dayatılıyor. Okulumuzun metal bölümündeki bir arkadaşımız elektrik çarpması sonucu hastaneye kaldırılmıştı

Şehit Kemal Özalper Endüstri Meslek Lisesi Öğrencisi
Malatya


Türkiye’deki eğitim sistemi ilkokuldan üniversiteye kadar her aşamasında çileden ibaret. Ulaşımı, barınması, yemeği, ezberci eğitim anlayışı... Saymakla bitiremeyeceğimiz daha birçok sorun. Biz meslek liseliler için durum daha da vahim. Tüm bu sorunların üzerine bir de emek sömürüsü var.
Sözde gelecekte yapacağımız meslek için staja, deneyim kazanmaya gidiyoruz fakat ayak işlerinde kullandırılıyoruz. Stajların yorucu geçmesi bir yana, emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Aldığımız ücret asgari ücretin üçte biri. Bazı arkadaşlarımız yağ, pas ve kir içinde bazılarımız fabrikalarda uzun çalışma süreleriyle çalıştırıyor. Staj adı altında emek sömürüsü.

BİZLERİN SONU DA SOMA OLACAK


Tehlikeli makinelerin kullanımı öğretilmeden, can güvenliği olmayan ortamlarda çalışmamız dayatılıyor. Okulumuzun metal bölümündeki bir arkadaşımız elektrik çarpması sonucu hastaneye kaldırılmıştı. Bunun sorumlusu; Soma’da da maden işçilerinin ha-yatını kaybetmesine neden olan ihmal-kar sistemin ta kendisidir. Başımızda durmayan öğretmenlere, kontrolsüz çalışma ortamlarına göz yuman sistemdir!
Ders programlarımız da çok düzensiz. Bir gün erken başlıyor, bir gün çok geç başlıyor. Uyku düzenimiz alt üst olmuş durumda. Bir güne 10 ders sığdırdıkları oluyor. Parası olmadığı için akşama kadar 10 ders boyunca aç bekleyen arkadaşlarımız var. Yemekhanede yemek yeme fırsatı bulanlar ise okulun kalabalık olmasından dolayı yemek sırasında ezilme tehlikesiyle karşı karşıya kalıyorlar.
Yemek sırasında bile can güvenliği-mizin olmadığı bir okul tipi... Bunları umursamayan sisteme sahibiz ve bu sistemin değişti-rilmesi gerekli. Bu sistemi değiştirmediğimiz sürece geleceğin işçisi olacak olan bizlerin sonu da Soma olacaktır. Meslek liselilerin ve eğitim sisteminden nasibini alan herkesin bu sisteme karşı mücadele etmesinden başka kurtuluşumuz yoktur. Bu mücadele bizim kurtuluşumuz olacaktır.


‘ZATEN BUNLAR DÜŞÜK PUANLI’
OKUL düşük puanla öğrenci aldığı için insan yerine de konmuyoruz. ‘Bunlar düşük puanlı zaten okumazlar.’ düşüncesiyle okula her gelen alınıyor. Bu da okulda kavgaların çıkmasını kaçınılmaz kılıyor. Okulun içinde çıkan kavgalardan birinde bir arkadaşımızın bıçaklanıp yoğun bakıma kaldırıldığı günleri gördük. Ne emeğimizin sömürüldüğü staj yerlerinde ne de insan yerine konmadığımız okulda can güvenliğimiz var.

www.evrensel.net