28 Haziran 2011 10:18

Filistin’i daha çok ülke tanıyacak

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın lideri olduğu El Fetih hareketinden Üst Düzey Yetkili Nebil Şaat, Eylül ayına kadar en az 24 ülkenin daha Filistin devletini tanıyacağını söyledi. Şaat, Ramallah’ta gazetecilere yaptığı açıklamada, Filistin’i şimdiye kadar 115 ülkenin resmen tanıdığını ve 5 ülkenin de tanıya

Filistin’i daha çok ülke tanıyacak

Paylaş

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın lideri olduğu El Fetih hareketinden Üst Düzey Yetkili Nebil Şaat, Eylül ayına kadar en az 24 ülkenin daha Filistin devletini tanıyacağını söyledi. Şaat, Ramallah’ta gazetecilere yaptığı açıklamada, Filistin’i şimdiye kadar 115 ülkenin resmen tanıdığını ve 5 ülkenin de tanıyacağını teyit edeceğini, böylece sayının 120’ye ulaşmasını beklediklerini bildirdi. Şaat, şimdiye kadar Filistin devletini tanımayan Suriye ve Lübnan’ın şüphesiz Filistin devleti lehine oy kullanacaklarını söyledi. Eylül ayında Birleşmiş Milletler’den Haziran 1967 sınırları temelinde devlet olarak tam üye statü almaya kararlı Filistinli yöneticiler, BM Genel Kurulunun eylüldeki toplantısında 192 üye ülkenin üçte ikisinin oylarıyla çoğunluğu toplamak istiyorlar. ABD, Almanya, İtalya, İsrail bu tek yanlı girişime karşı çıkarken, Fransa, İspanya ve İsveç gibi ülkeler de bir Filistin devletini tanıyabileceklerinden, seçeneklerini açık tutuyorlar.

UMUDUN CESARETİNE 6 VEKİL DESTEĞİ

Bu arada Gazze’deki İsrail ambargosunu kırmak için Amerika’dan yola çıkacak “Umudun Cesareti” (The Audacity of Hope) isimli yardım gemisindeki ABD vatandaşlarının can güvenliğinin sağlanması için 6 Amerikalı vekil Dışişleri Bakanlığına mektup yazdı.

Gazze’ye gitmek için yola çıkan 36 Amerikalı gönüllünün can güvenlikleri konusunda yardım talebi ABD Dışişleri Bakanlığınca olumsuz olarak cevaplandırıldı. İsrail konusunda çekinik davranan Kongre üyelerinden 6 vekil yardım gönüllülerin Washington Parlementosu tarafından ilk defa dikkate alınması bakımından önemli bulunuyor. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a mektup gönderen Demokrat Partili milletvekilleri şunlar; Dennis Kucinich, William Lacy Clay, Sam Farr, Elenor Holmes Norton ile Barbara Lee. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

İran nükleer santrali açılıyor

SONRAKİ HABER

Endonezya'da 6,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa