28 Haziran 2011 10:17

İran nükleer santrali açılıyor

Rusya’nın İran’da inşa ettiği Buşehr nükleer santralinin, Ağustos ayında faaliyete geçebileceği bildirildi. Rus haber ajansları, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov’a dayanarak, İran’da inşa ettikleri Buşehr nükleer santralinin Ağustos ayı başında tam olarak faaliyete geçebileceğini duyurdu. Devlet ajansı RIA’n

İran nükleer santrali açılıyor

Paylaş

Rusya’nın İran’da inşa ettiği Buşehr nükleer santralinin, Ağustos ayında faaliyete geçebileceği bildirildi. Rus haber ajansları, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov’a dayanarak, İran’da inşa ettikleri Buşehr nükleer santralinin Ağustos ayı başında tam olarak faaliyete geçebileceğini duyurdu. Devlet ajansı RIA’nın haberine göre Ryabkov, santralin Ağustos ayı başında faaliyete geçmesinin, “Rus ve İran tarafının tahminlerini ve beklentilerini tam olarak karşılayacağını” belirtti.

BULGARİSTAN’DAN KALKANLIK İSTEĞİ

Öte yandan Bulgaristan, ABD tarafından, İran “tehdidi”ne karşı bu yıl sonuna kadar aşamalı olarak uygulamaya koyulması planlanan füze kalkanı projesine ev sahipliği yapmak istiyor.

Bulgar Savunma Bakanı Yardımcısı Avgustina Tzvetkova, Romanya, Polonya ve Akdeniz’de savaş gemileri aracılığı ile kurulacak kalkana bağlı bazı unsurların Bulgaristan’da konuşlandırılabileceğini söyledi. Tzvetkova dün bir seminerde yaptığı açıklamada Polonya ve Romanya’nın bu sistem çerçevesinde belirli teknolojik unsurların kendi topraklarında konuşlandırılmasını kabul ettiklerini, Türkiye’nin ise kalkan konusunda fikrini halen açıklamamış olduğunu belirterek, “Eğer Türkiye ‘hayır’ derse biz radar sistemin bazı unsurlarının Bulgaristan’da konuşlandırılmasına hazırız.” dedi.

Ehl-i Beyt Haber Ajansı ABNA İran’ın, dünyada bütün dengeleri değiştirebilecek bir güce dönüşümünü tamamladığını açıkladı. Dünyanın neresinde olursa olsun, okyanusların binlerce mil uzaklığında bile olsa dünyadaki bütün ABD askeri üslerinin İran İslam Cumhuriyetinin menzilinde olduğunu ileri süren gazete Müslümanların hemen burnunun dibine yerleştirilen “İsrail”in İran’ın füzelerinin de ateş menzilinde yer aldığını belirtti. Büyük Peygamber -s- (6) tatbikatı sırasında gazetecilere açıklama yapan General Hacızade, İran füzelerinin menzilini

2 bin kilometre olarak açıkladı.General Hacızade, korsan İsrail’in İran’dan sadece 1200 kilometre uzaklıkta yer aldığını ve bu çerçevede İran’ın 2 bin kilometre menzili olan füzelere ihtiyacı olduğunu kaydetti. Amerika’yı ve İsrail’i İran’ın düşmanları olarak niteleyen General Hacızade, Amerika’nın İran’ın işini kolaylaştırdığını ve üslerini İran’dan 130 ila 700 kilometre uzaklıkta olan noktalara getirdiğini ve böylece İran füzelerinin menzilin altına girdiğini vurguladı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Afganistan Merkez Bankası Başkanı kaçtı

SONRAKİ HABER

Rusya’da 2 savaş uçağı çarpıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa