11 Temmuz 2014 19:11

Rusya ile Küba arasında 'Sovyet borcu' anlaşması

Rusya, Küba’nın SSCB döneminden kalma borçlarının 32 milyar dolarlık kısmını sildi. 32 milyar dolar, toplam borcun yüzde 90'ına denk geliyor.

Rusya ile Küba arasında \'Sovyet borcu\' anlaşması

Paylaş

Rusya, Küba’nın SSCB döneminden kalma 32 milyar dolarlık borcunun yüzde 90'ını sildi.

Borçların silinmesine yönelik anlaşma ilk olarak Ekim 2013’te imzalanmıştı. Yeni anlaşmaya göre Küba önümüzdeki 10 yılda 3.2 milyar dolar ödemekle yükümlü.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin yıkılması sonrası “borç sorunu” Küba ile Rusya arasında anlaşmaya varılamayan bir mesele olarak kalmıştı. Rusya, borçların yasal mirasçısı olduğunu öne sürerken Küba, borcun artık var olmayan bir ülkenin var olmayan para birimine ait olduğunu söyleyerek bunu kabullenmiyordu.

"Müttefik" ilişkisini koruyan iki ülke arasındaki ticaret hacmi yıllık 200 milyon doları buluyor. Küba son yıllarda dış borçlarını azaltma çabası içerisinde. 2012 yılında ülkenin toplam borcu 13.6 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

Anlaşma, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Latin Amerika seyahatini başlatmasından hemen önce açıklandı. Putin’in ilk durağı da Küba olacak. (DIŞ HABERLER)
 

ÖNCEKİ HABER

Mülteci teknesi battı, 2 kişi kurtarıldı, 35 kişi aranıyor

SONRAKİ HABER

Yol yapımı için kurulan tesisten, piyasaya mıcır mı satılıyor?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa