28 Haziran 2011 12:45

Meclis tarihi boykotla açıldı

Meclis Genel Kurulu yemin töreni için açılırken, tarihinde bir ilke sahne oldu. Anamuhalefet Partisi olarak CHP Genel Kurula katıldı ancak yemin etmedi. Yemin etmeyeceğini önceden açıklayan ve bugün Diyarbakır'da toplanan Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku milletvekilleri ise Meclis'e gelmedi.Meclis bugün yemin töre

Meclis tarihi boykotla açıldı

Paylaş

Meclis bugün yemin töreni için hazırlanırken, erken saatlerden itibaren hareketli saatler yaşadı. Günler öncesinden yemin törenine gelmeyeceğini ilan eden Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku milletvekilleri açısından durum netti, ancak CHP’nin tavrı merak konusuydu. Erken saatlerde yapılan MYK toplantısının ardından Meclis’e gelen CHP'liler, 24. dönem ilk grup toplantısında konuyu değerlendirdi.  Basına kapalı yapılan toplantının ardından beklenen açıklama CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi. Kılıçdaroğlu “Yeminleri engellenen arkadaşlara yemin etme yolu açılmadıkça biz de yemin etmeyeceğiz” dedi.

‘MİLLET İRADESİ’ HATIRLATMASI

“Partimiz, 2002’de nasıl demokrasinin, millet iradesinin, seçme ve seçilme hakkının savunucusu olarak, hakkında kesin yargı kararı bulunduğu için milletvekili olamayacak Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, milletvekili ve Başbakan olmasını sağlayan, yasal düzenlemelere destek verdi, katkı sağladıysa bugün de aynı anlayışla, milletvekili seçilen ve haklarında hiçbir mahkumiyet kararı bulunmayan arkadaşlarımızın yemin etmelerini, bizlerle aynı sıralara oturmalarını ve yasama görevine katılmamalarını istiyoruz” dedi. Milletvekili seçilmiş hiçbir arkadaşları için ek bir ayrıcalık veya dokunulmazlık istemediklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Biz, mahkum olmamış, seçilme engeli bulunmayan, savcılıklarda, YSK’dan milletvekili olabilir diye belge almış, analarının ak sütü gibi temiz oylarla seçilmiş, milletvekillikleri YSK tarafından onaylanmış ve mazbatalarını almış bütün arkadaşlarımızın yemin etme hakkının gasp edilmesine karşı çıkıyoruz” diye konuştu.

YARGILAMA HAKKI İHLALİ

Bu duruşlarının, seçmene ve onun oyuna,  milli iradeye duydukları saygının gereği olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, önüne geleni 3 satırlık bir gerekçeyle tutuklayan ancak tahliye etmemek için 9 sayfa gerekçe yazan yargı anlayışına ‘hayır’ dediklerinin altını çizdi. Kılıçdaroğlu, hiç kimsenin masumiyet karinesi dışında düşünülmemesini, adil yargılanma hakkının ihlal edilmemesini istediklerini de dile getirdi.

BAŞBAKAN’IN ÇELİŞKİSİ

Kılıçdaroğlu, “Öte yandan yakın bir geçmişte, demokrasi inancımız, milli iradeye saygımız nedeniyle hiçbir AKP yöneticisine veya AKP’liye, ‘başka bir aday bulamadınız mı?’ diye sormadan, Sayın Erdoğan’a milletvekilliği ve Başbakanlık yolunu açan partinin yöneticileri ve milletvekilleri olarak, şimdi ‘başka aday bulamadınız mı?’ diye soran Başbakan’a soruyoruz; hangi Erdoğan konuşuyor? Milli iradeyi ve özgürlüğü savunan Erdoğan mı yoksa milli iradeye karşı çıkan Erdoğan mı?” diye sordu.

CHP’nın  sadece kendi arkadaşlarına değil, her koşulda milli iradeye ve demokrasiye saygısının gereği olarak aynı durumdaki diğer milletvekillerine karşı yapılan haksızlığa ve  hukuksuzluğa da karşı olduğunu ve karşı olmayı sürdüreceğini kaydeden Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’dan temel farklarının da bu olduğunu dile getirdi.

Kılıçdaroğlu “Hiç kuşku yoktur ki başkanlığını Adalet Bakanının yaptığı HSYK’nın atadığı kişilerin dağıttığı adalet, adalet değildir. Kararlarını hukukun evrensel ilkelerine ya da anayasaya göre değil de iktidar mensuplarının çıkar ve isteklerine göre veren yargıçların görev yaptığı ülkede, demokrasiden söz edilemez” diye konuştu.

“Demokrasiyi, cumhuriyeti, insan haklarını savunmayı ve korumayı ilke edinmiş CHP milletvekilleri olarak halkın seçtiği milletvekillerinin yemin etmesine izin vermeyen, anti demokratik ve hukuk dışı uygulamaların parçası olmayacaklarını” kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bu anlayış, ilke ve demokrasi inancıyla yeminleri engellenen milletvekili arkadaşlarımıza yemin etme yolu açılmadıkça, biz CHP milletvekilleri de yemin etmeyeceğiz” derken, bu sözleri grubun ayakta alkışlarıyla karşılandı.

MECLİS’TE İLK ELEŞTİRİ EKŞİ’DEN

Meclis Genel Kurulu da saat 15.00’de en yaşlı üye sıfatıyla CHP’li Oktay Ekşi başkanlığında yemin töreni için toplandı. Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku milletvekillerinin katılmadığı Genel Kurul salonunda bu sıralar boş olurken, CHP’liler Genel Kurul’a katıldı, ancak yemin etmedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de katıldığı Meclis’teki yemin törenine, AKP’li ve yemin edecek diğer milletvekillerinin yakınları yemin sırasına göre alındı.

En yaşlı üye olarak Meclis’e başkanlık eden Oktay Ekşi yaptığı konuşmada ‘Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk yaşandığını, milletin iradesiyle seçilen 8 milletvekilinin milletin kendilerine verdiği görevi yapmaktan mahrum bırakıldığını, bu durumun TBMM’nin şerefli geçmişine, demokrasiye aykırı düştüğünü’ kayda geçirdiğini söyledi. 50 yıl önce en genç üye sıfatıyla bulunduğu Meclis’te şimdi en yaşlı üye olarak geçici başkanlık yaptığını belirten Ekşi, o zaman Kurucu Meclis’in en demorkratik anayasayı yaptığını belirtip, şimdi milletin bu Meclis’e de aynı görevi verdiğini söyledi. Alfabetik sıraya göre il adları ve milletvekillerinin tek tek isimlerinin okunarak, kürsüye çağrıldığı Meclis Genel Kurul’nda ilk okunan isim de Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku Adana milletvekili Murat Bozlak oldu. Bozlak’ın boykot etmesi nedeniyle katılmadığı Genel Kurul’da il adlarına göre milletvekilleri tek tek kürsüye çağrılarak yemin etti. (Ankara/EVRENSEL)


‘TAVRIMIZ TÜM TUTUKLU VEKİLLER İÇİN’

Kılıçdaroğlu yemin etmeyeceklerini açıklamasının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada “Sadece iki milletvekilimiz için değil, tutuklu tüm vekiller için böyle bir tavır aldık” dedi. Kılıçdaroğlu, Engin Alan’ın tahliye edilmemesine rağmen yemin eden MHP’ye tepki göstererek, “Biz arkadaşlarımızı satmayız” dedi. Kılıçdaroğlu, Meclis’i yöneten ve CHP’den yemin eden tek vekil olan Oktay Ekşi’nin tutuklu vekillerin durumuyla ilgili kanun teklifi vereceğini de söyledi. Ekşi bugün tutuklu vekillerin serbest kalmasını sağlayacak bir kanun değişikliği teklifi verecek. Kılıçdaroğlu AKP’li Cemil Çiçek ve Haluk İpek’in kendilerinde randevu istediklerini ve bugün 11.00’de görüşeceklerini söyledi. Tutumlarının sadece CHP’li iki vekil için olmadığının altını çizen Kılıçdaroğlu, “Tavrımız tüm arkadaşlar için, hukuk herkes için geçerli. Kurallar aynıysa aynı kurallara herkesin uyması lazım” dedi. Kılıçdaroğlu peki ya ‘iki CHP’li vekil serbest kalır da diğerleri tahliye edilmezse’ sorusuna ise “Çok farklı kararların çıkacağını sanmıyorum mahkemelerden” yanıtını verdi.
Öte yandan Başbakan Erdoğan da CHP’nin vereceği teklife ilişkin ‘Önce tekliflerini ortaya koysunlar. Biz sonra konuşacağız”’ dedi.


O DA YEMİN ETTİ

Genel Kurul’da vekilliği en çok tartışılan ve ‘Yemin etme, istifa et’ çağrıları yapılan AKP’li Oya Eronat da yemin etti. Eronat’ın AKP sıralarından yoğun alkış alması dikkat çekti. ‘80 bin civarında oy alan Hatip Dicle’nin vekilliğinin düşürülmesiyle onun yerine vekil olan Oya Eronat’a büyük tepki gösterilmiş, gösterilerde ‘Hırsız vekil istemiyoruz’ pankartları açılmıştı.


BLOK VEKİLLERİ HARİÇ KAYITLAR TAMAM

TBMM’de, Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku milletvekillerinin dışında AKP, CHP ve MHP milletvekillerinin kayıt işlemleri tamamlandı.

TBMM’de 15 Haziran’dan bu yana devam eden kayıt işlemlerinde, 515 milletvekili kayıt yaptırdı. AKP’den 327, CHP’den tutuklu Haberal ve Balbay’la birlikte 135 ve MHP’den de Engin Alan’la birlikte 52 milletvekili kaydını yaptırmış oldu. MHP listelerinden seçilen İstanbul bağımsız milletvekili İhsan Barutçu da kaydını yaptıran milletvekilleri arasında yer aldı. BDP destekli bağımsız 35 milletvekili ise kaydını yaptırmadı. (ANKARA)


BU DA AKP MANTIĞI!

Halkın oylarıyla seçilen vekillere yargı kararlarıyla Meclis yolunun kapatılmasını anlamakta ‘mantığı zorlanmayan’ Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “Yemin etmemek Meclis çalışmasın demektir. O zaman da bu sorunlar çözülmesin demektir. Buradaki mantığı ben anlamakta zorlanıyorum” dedi.

Bağış, Atlantik Konseyi adlı düşünce kuruluşu bünyesindeki Dinu Patriciu Avrasya Merkezi’nin Direktörü Ross Wilson’ı, kabulünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bağış, CHP’li milletvekillerinin yemin etmeme kararına ilişkin soru üzerine, Başbakan’ın ‘Eğer sorun varsa çözüleceği yer TBMM’dir. Aday listelerini yaparken bu tür sorunların çıkabileceğini öngörmüş olmaları gerekirdi, bağımsız yargı kararlarıdır’ ’ sözlerini tekrar ettikten sonra “Meclis’e katılıp yemin etmeden, Meclis’e ne önerge verebilirler, ne bir tasarıya oy verebilirler. Çözümü nasıl gerçekleştireceğiz? Yemin etmemek, Meclis çalışmasın demektir. O zaman da bu sorunlar çözülmesin demektir. Buradaki mantığı ben anlamakta zorlanıyorum. Ümit ederim ki kararlarını gözden geçirirler” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Dersim’de çatışma

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa