Grev hakkının yasaklanması kabul edilemez

Grev hakkının yasaklanması kabul edilemez

KAMU-SEN Genel Başkanı İsmail Koncuk, konfederasyonunun 19. yılı nedeniyle düzenlenen yemekte, anayasa değişikliğinin üzerinden 10 ay geçmesine rağmen toplusözleşme hakkı için yasal düzenleme yapılmamış olmasını eleştirdi. Koncuk, kamu emekçilerinin toplusözleşme hakkının grev ve siyasete katılma hakkıyla birlikte kullanmak ist

Kamu-Sen 19. kuruluş yıl dönümünü Ankara’da Dedeman Otel’de düzenlenen akşam yemeğiyle kutladı. Yemeğe MHP’den milletvekili olan ancak seçilemeyen Kamu-Sen eski Genel Başkanı Bircan Akyıldız da katıldı.

Yemekte konuşan Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, kamu emekçilerine toplusözleşme hakkı tanıyan anayasa değişikliğinin üzerinden 10 ay geçmesine rağmen, gerekli yasal düzenlemelerin yapılmadığına dikkat çekti. Koncuk, “İstediği anda KHK yetkisini kullanarak, istediği değişikliği gerçekleştiren hükümetin bu düzenlemeyi de görüşlerimiz doğrultusunda yapması mümkünken, süreç sürüncemede bırakılarak toplusözleşme hakkımız adeta bir belirsizlik ortamına sürüklenmek istenmektedir” dedi. Hem uluslararası sözleşmeler, hem de fiili uygulamalarla hak haline gelmiş grev hakkının yasalarla yasaklanmasını kabul edilemez olduğunu kaydeden Koncuk, toplusözleşme hakkını grev ve siyasete katılma hakkı ile birlikte kullanmak istediklerini dile getirdi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net