Türkiye, İsrail\

Fotoğraf: Evrensel

Türkiye, İsrail'i kınamadı; Filistin'le aynı kefeye koydu

İsrail'in Filistin'e yönelik hava saldırılarında şu ana kadar 35 kişinin hayatını kaybetmesi üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı yazılı bir açıklama yaptı. İsrail saldırısının kınanmadığı açıklamada, saldırıların 'İsrail’e yönelik haklı infiale sebebiyet vereceği' vurgulandı, tüm taraflara geçmişteki acılardan ders alarak sağduyu çağrısı yapıldı.

İsrail'in Filistin'e yönelik hava saldırılarında şu ana kadar 35 kişinin hayatını kaybetmesi üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı yazılı bir açıklama yaptı. İsrail saldırısının kınanmadığı açıklamada, saldırıların 'İsrail’e yönelik haklı infiale sebebiyet vereceği' vurgulandı, tüm taraflara geçmişteki acılardan ders alarak itidal ve sağduyu çağrısı yapıldı.

Dışişleri açıklamasında şöyle denildi:

"İsrail’in Gazze’ye yönelik başlattığı askeri operasyon, Gazze’de yıllardır abluka altında zor şartlar altında yaşamını idame ettirmeye çalışan mazlum Gazze halkının acılarını daha da arttırmanın yanısıra, İsrail’e yönelik haklı infiale sebebiyet verecektir.

İsrail’i Gazze’ye yönelik toplu cezalandırma yöntemiyle sürdürdüğü saldırılarını derhal durdurmaya ve başta Birleşmiş Milletler olmak üzere, uluslararası toplumu süratle devreye girerek bu saldırıların durdurulmasına dönük gerekli uyarı ve telkinlerde bulunmaya çağırıyoruz.

Filistin topraklarında son dönemde tırmanan gerilimin yol açtığı mevcut son derece hassas ortamda, tüm tarafların geçmişteki acılardan ders alarak itidal ve sağduyuyla hareket etmeleri, yeni bir şiddet sarmalının önlenebilmesi bakımından önem taşımaktadır."

MOGADİŞU'DAKİ SALDIRI ŞİDDETLE KINANDI
Dışişleri Bakanlığı'nın İnternet sitesinde, "Mogadişu'da Gerçekleştirilen Terör Saldırısı Hk." başlığıyla yayınlanan açıklamada ise, "Mogadişu’da Başkanlık Sarayı ve Savunma Bakanlığı binalarına yönelik olarak dün (8 Temmuz) akşam gerçekleştirilen terör saldırılarını şiddetle kınıyoruz." ifadesine yer verildi. (ANKARA)

www.evrensel.net