08 Temmuz 2014 06:00

Filistin’de üçüncü intifadaya doğru mu?

İsrail’in Gazze şeridine gerçekleştirdiği saldırıda en az 9 kişinin öldüğü belirtildi. Gazze’ye yönelik saldırılar günlerden beri devam ediyor. Filistin topraklarındaki gelişmelerin üçüncü bir intifadaya doğru ilerlediği ifade ediliyor. Ali Karataş'ın yazısı...

Filistin’de üçüncü intifadaya doğru mu?

Paylaş

Ali KARATAŞ

İsrail’in Gazze şeridine gerçekleştirdiği saldırıda en az 9 kişinin öldüğü belirtildi. Gazze’ye  yönelik saldırılar günlerden beri devam ediyor. İsrail saldırının, ‘füze fırlatan teröristlere’ yönelik düzenlendiğini söylüyor. Ancak başlatılan saldırının, İsrailli üç gencin ölü bulunmasından sonra sosyal medyada, kamuya açık yerlerde başlatılan “Her seferinde 100 Filistinli öldürün” kampanyasından sonra gelmesi dikkat çekti.

ÜÇÜNCÜ İNTİFADAYA DOĞRU

Saldırının gerçekleştiği zamanın diğer bir noktası ise kaçırılan Filistinli genç Muhammed Ebu Kadir’in katledilmesi ile ilgili protestoların “Birinci Filistin İntifadası” ile karşılaştırılması. Örneğin konu ile ilgili Assafir gazetesinde bir makale kaleme alan Ahmed Semhan, yazısının başlığını “Filistin; Birinci İntifadanın Atmosferi” olarak atmış. Semhan; kitlesel halk gösterilerini kastederek, Filistin topraklarındaki gelişmelerin üçüncü bir intifadaya doğru ilerlediğini belirtmiş.

KATLİAMDA IŞİD FAKTÖRÜ

İsrail’in saldırılarının zamanlamasında dikkat çeken bir diğer nokta ise, Arap aleminin hemen hepsinin merkezi gündeminde IŞİD’in olması. Arap coğrafyasında hemen her devletin, IŞİD’den gelebilecek tehditlere yönelik önlemler aldığı bir süreç yaşanıyor. Ürdün geçen hafta binlerce askerini Irak sınırına yığdı. Bu çerçevede, Suudi Arabistan da 30 bin askerini Irak sınırına gönderdi. Tunus, Mısır ve Cezayir istihbarat teşkilatları IŞİD’in Libya’ya yerleşme planlarına yönelik toplantı halinde. Arap alemi kendi sorunlarıyla bu kadar meşgulken, hep saldırgan ve hukuk tanımayan politikaları ile bilinen İsrail’in bu dönemi değerlendirmek istemesi beklenmeyen bir şey değildi.

Filistin, 2012 yıllarının sonlarında “gözlemci devlet statüsü” ile Birleşmiş Milletler’e katılmıştı. Filistin’in Birleşmiş Milletler’e gözlemci devlet olarak kabul edilmesi, Arap basınında ve kamuoyunda, “Elf Mabruk”, yani "binlerce kez hayırlı olsun" nidalarıyla karşılanmıştı. O dönemin siyasi analistleri Filistin’in gözlemci devlet olarak kabulünün, İsrail’in Filistinlilere karşı işleyeceği suçlarda onu zor durumda bırakacağı ve bu nokta “gözlemci devlet statüsünün”  İsraillileri caydıracağı görüşünü dile getirmişlerdi. Fakat görünen o ki özellikle başta Arap devletlerinin ve onların kurumları olmak üzere bu ilgisizlik ve soruna çifte standartlı bakış devam ettiği müddetçe katliamlar dur durak bilmeyecek.

ÖNCEKİ HABER

Mısır\'da yakıt ve ‘ekmek ayaklanması’

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa