27 Haziran 2011 11:19

Abbas: BM üyeliği taktik manevra değil

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Ramallah’ta Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ve El Fetih yöneticilerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda Filistin’in Birleşmiş Milletler’e (BM) üyeliği konusunda açılamalar yaptı. Abbas, ‘’BM’ye gitme kararımızın bir taktik, bir manevra olduğunu düşünenl

Abbas: BM üyeliği taktik manevra değil

Paylaş

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Ramallah’ta Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ve El Fetih yöneticilerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda Filistin’in Birleşmiş Milletler’e (BM) üyeliği konusunda açılamalar yaptı. Abbas, ‘’BM’ye gitme kararımızın bir taktik, bir manevra olduğunu düşünenler var elbette. Ama bizler bunun müzakerelerin başarısızlığı halinde kaçınılmaz bir önlem olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Filistin devlet Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu ana kadar İsrail ile uluslararası kararlar, yerleşim birimlerinin durdurulması ve iki devletli çözüm temelinde barış müzakerelerinin yeniden başlaması için kabul edilebilir siyasi bir plan yok. Biz de uluslararası bir örgüt olan BM’ye tam üye statüsü elde etmek amacıyla başvurmaya karar verdik.’’
ABD, Almanya, İtalya gibi İsrail müttefiki ülkeler böyle bir girişime karşı olmakla birlikte, Fransa ve İspanya bu seçeneği açık tutuyor. Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, önceki akşamki açıklamasında, Temmuz’da Ortadoğu Dörtlüsü’nün ABD’de toplanabileceğini söylemişti.

Filistinli başmüzakereci Saeb Erakat da önceki gün yaptığı açıklamasında, BM’de tanınma talebinin barış sürecini baltalamadığını, tersine tamamladığını belirterek ‘’Uluslararası toplumun 1967 sınırlarındaki bir Filistin devletini tanıma zamanının geldiğini’’ söyledi.

Toplantıda ayrıca FKÖ ve El Fetih liderleri Hamas ile uzlaşmayı da masaya yatırdı. Mahmud Abbas, ‘’Uzun zamandır Gazze’ye gideceğimi söylüyorum, şimdi de tekrarlıyorum, Gazze’ye gitmeye kararlıyım ve bu herkes için sürpriz olacak’’ ifadesini kullandı. (DIŞ HABERLER)


İKT’DEN DESTEK İSTENECEK

İSLAM Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenecek İKT Dışişleri Bakanları Konseyi 38. oturumuna bağımsız Filistin için destek isteyeceğini söyledi. katılmak üzere Astana’ya geldi.
İKT Dışişleri Bakanları Konseyi 38. oturumuna katılmak üzere Astana'ya gelen İhsanoğlu, temasları çerçevesinde Kazakistan Dışişleri Bakanı Yerjan Kazıhanov ile bakanlıkta bir görüşme yaptı.
İKT Genel Sekreteri İhsanoğlu ise yaptığı konuşmada Kazakistan’ın toplantıya çok iyi hazırlandığını söyledi.
İhsanoğlu, Eylül ayında yağılacak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu öncesinde Filistin devletinin tanınması ve İKT bağımsız insan hakları komisyonun kurulması yönünde destek isteyeceklerini belirtti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

‘Bé Wetan’ Kürt Rock’u

SONRAKİ HABER

Iğdır'da hayali seçmen vakası: Polis lojmanlarına 375 kişi kaydırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa