06 Temmuz 2014 18:47

Ayvalık Müzik Festivali başlıyor

Prof. Filiz Ali’nin öncülüğünde, Türkiye’de klasik müziğin gelişimi için çalışan Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisinin (AIMA) düzenlediği AIMA Ayvalık Müzik Festivali, 8, 9 ve 10 Temmuz’da gerçekleşecek.

Ayvalık Müzik Festivali başlıyor

Paylaş

Prof. Filiz Ali’nin öncülüğünde, Türkiye’de klasik müziğin gelişimi için çalışan Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisinin (AIMA) düzenlediği AIMA Ayvalık Müzik Festivali, 8, 9 ve 10 Temmuz’da gerçekleşecek. Festivalin 8 Temmuz’da yapılacak açılış konserinde, Andrej Bielow, İris Şentürker, Zeynep Keleşoğlu ve Dilbağ Tokay sahne alacak. Purcell, Haydn, Boccherini, Vivaldi, Borodin, Fauré ve Mozart’ın eserlerinin seslendirileceği konser, internetten de canlı izlenebilecek.

Taksiyarhis Kilisesi’nin ev sahipliği yapacağı AIMA Ayvalık Müzik Festivali’nde, 1998’den bu yana AIMA Masterclass’larına katılan keman, viyola ve viyolonsel öğrencilerinden oluşan orkestranın yanı sıra, oda müziği toplulukları da sahne alacak. 9 Temmuz’da yapılacak Oda Müziği konserlerinde, Haydn, Brahms, Bottesini ve Hoffmann’ın besteleri çalınacak. Festival, 10 Temmuz’da, Bach, Telemann, Corelli, Çaykovski ve Mozart’ın eserleriyle son bulacak.

1998 yılında Prof. Filiz Ali tarafından kurulan AIMA, genç müzisyenlerin ufkunu genişleterek, müzik eğitimini teşvik etmek amacını taşıyor. Ağırlıkla yaylı çalgılara odaklanan ustalık kursları (masterclass), her yıl yaz ve sonbahar dönemlerinde Ayvalık’ta düzenleniyor. AIMA 16 yıldan bu yana, Ayla Erduran, Suna Kan, Lukas David, Peter Bruns, Valeri Oistrakh ve İdil Biret gibi dünyaca ünlü sanatçıları katılımcılarla buluşturuyor. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler, usta sanatçılardan 10 gün boyunca ders alıyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

İhsanoğlu’dan itibar vurgusu

SONRAKİ HABER

Amasya'da otobüs devrildi: 2 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa