06 Temmuz 2014 12:31

Tokyo 2020'de stat protestoları büyüyor

2020 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak olan Japonya’nın başkenti Tokyo’da inşa edilecek yeni stadyuma karşı eylem yapıldı. Irak asıllı İngiliz Mimar Zaha Hadid tarafından tasarlanan stadyum 'yüksek maliyeti', 'gereksiz büyüklüğü' sebebiyle tepki çekiyor.

Paylaş

2020 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak olan Japonya’nın başkenti Tokyo’da inşa edilecek yeni stadyuma karşı eylem yapıldı. Irak asıllı İngiliz Mimar Zaha Hadid tarafından tasarlanan stadyum “yüksek maliyeti” ve “gereksiz büyüklüğü” sebebiyle tepki çekiyor.

1964 Yaz Olimpiyatları’nda kullanılan Ulusal Stadyum’un yerine geçecek olan, 80 bin kişilik yeni stadyumun maliyetinin 3 milyar doları bulması bekleniyor. Uzun süredir devam eden eleştiriler ve Japon mimarların öncülük ettiği imza kampanyaları sonrası Japon Spor Konseyi bütçenin 1.6 milyar dolara düşürüldüğünü belirtse de bu, protestocuların taleplerini karşılamadı.

Japon Mimarlar Fumihiko Maki ve Toyo Ito tarafından başlatılan ve 15 binden fazla imza toplanan kampanyada Olimpiyat Komitesi’ne projenin iptali ve “daha yeşil ve demokratik seçeneklerin incelenmesi" çağrısı yapıldı.

Stadyumun önünde toplanan yaklaşık 500 kişi “Ekonomik Olimpiyatlar istiyoruz”, “2020 Tokyo Olimpiyatları’nı tersine çevirin” dövizleri taşıdı.

Eyleme katılan Mimar Karen Severns, “Yeni stadyum tasarımı gereksiz büyüklükte ve tüm dikkatlerin ne kadar para harcandığının önemsenmediği Olimpiyatlar’da olduğunu düşünürsek büyük bir hak ihlali” şeklinde konuştu. Kazuhisa Oriyama da “Organizatörler planlarını yeniden değerlendirmeli ve halkı seçim sürecinin bir parçası haline getirmeli” dedi.

48 bin kişilik eski stadyumdaki yıkım çalışmalarının bu ay sonunda başlatılması bekleniyor. Stadyum ilk olarak 2019 Rugby Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak.
Protestolara rağmen Japonya’nın stadyum projesini değiştirmeyi düşünmediği belirtiliyor. (SPOR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Zehirli atmosferde üç çatı

SONRAKİ HABER

Beşiktaş ile Başakşehir 1-1 berabere kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa