27 Haziran 2011 10:53

Uluslararası Ceza Mahkemesi Kaddafi için tutuklama kararı verdi

LAHEY’de toplanan Uluslararası Ceza Mahkemesi, Libya lideri Muammer Kaddafi, oğlu Seyfülislam Kaddafi ve istihbarat şefi Abdullah Sünusi hakkında tutuklama kararı çıkarttı.Botsvanalı hakim Sanji Monageng, Kaddafi ve oğlunun yüzlerce sivilin öldüğü, yaralandığı, tutuklandığı ve hapsedildiği olayların emrini verdiği ve suçl

Uluslararası Ceza Mahkemesi Kaddafi için tutuklama kararı verdi

Paylaş

LAHEY’de toplanan Uluslararası Ceza Mahkemesi, Libya lideri Muammer Kaddafi, oğlu Seyfülislam Kaddafi ve istihbarat şefi Abdullah Sünusi hakkında tutuklama kararı çıkarttı.

Botsvanalı hakim Sanji Monageng, Kaddafi ve oğlunun yüzlerce sivilin öldüğü, yaralandığı, tutuklandığı ve hapsedildiği olayların emrini verdiği ve suçları örtbas etmeye çalıştıkları suçlamasıyla mahkemeye çıkarılmasını istedi. Libyalı yetkililer ise NATO'nun Afganistan, Irak ve Libya'da işlediği suçları görmezden gelen mahkemenin otoritesini reddetmişti. Libya Hükümeti Sözcüsü Musa İbrahim, Lahey'deki mahkemenin meşruiyetinin olmadığını söylemişti.

DİYALOG ÇAĞRISI

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma, Moritanya, Kongo, Mali ve Uganda liderleriyle Libya konusunda Afrika Birliği’nin duruşunu görüşmek üzere bir araya geldi. Birliğin komiserlerinden Ramtane Lamamra, “Libyalı taraflar kapsamlı bir ateşkes için ulusal diyaloğa geçmelidir. Ulusal uzlaşma, geçiş düzenlemeleri de bu demokratik dönüşümün ajandasında olmalıdır” dedi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Kmerler’in davası başladı

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa