27 Haziran 2011 10:23

Zilini kap Samatya’da caza katıl!

Kerem Görsev, Arto Tunçboyacıyan ve Leman Sam konserleri ile Samatya şenleniyor.Samatya’ da başlatılacak müzik etkinliklerinin ilki, İstanbullu zil ustası Zilciyan’ların anısına; “Zil ve Caz” adını taşıyor. Zilciyan ailesi 17. Yüzyılın ilk çeyreğinde Trabzon’dan İstanbul’a göç ederek Samatya&rsquo

Zilini kap Samatya’da caza katıl!

Paylaş

Kerem Görsev, Arto Tunçboyacıyan ve Leman Sam konserleri ile Samatya şenleniyor.

Samatya’ da başlatılacak müzik etkinliklerinin ilki, İstanbullu zil ustası Zilciyan’ların anısına; “Zil ve Caz” adını taşıyor. Zilciyan ailesi 17. Yüzyılın ilk çeyreğinde Trabzon’dan İstanbul’a göç ederek Samatya’ ya yerleşir. Ürettikleri ziller kısa sürede Sarayın ilgisini çeker. Mehteran’a özel zil üretimi için ferman düzenlenir. Aile 20. Yüzyılın başında ikiye ayrılır. İstanbul’da kalan Avedis Usta zil üretimini Samatya’da ki eski imalathanede sürdürür. Dünyanın büyük senfoni orkestralarından, cazcılara ve popçulara kadar, aralarında U-2, Madonna ve Beatles’ın da yer aldığı birçok ünlü, bu markayı tercih eder.

Haziran ayının son iki ve temmuzun ilk günü; (29, 30 Haziran ve 1 Temmuz günleri) gerçekleştirilecek olan, Zil ve Caz’ın ilk konseri bu nedenle ünlü ustanın anısına düzenleniyor. 29 Haziran 21.30’daki konser Kerem Görsev Trio tarafından verilecek. 30 Haziran 21.30’da Arto Tunçboyacıyan, 1 Temmuz 21.30’da ise Leman Sam konser verecek.
Samatya’daki bu konserler ücretsiz. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

‘Tutuklu Gazete’nin ilk sayısı 24 Temmuzda

SONRAKİ HABER

Endonezya'da 6,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa