25 Şubat 2011 23:07

'Git izini kaybettir'

Hemen hemen her gün 3 kadının cinayete kurban gittiği Türkiye’de, tehdit alan bir kadını koruyacak mekanizma bulunamıyor. Daha önce 12 yıllık eşinin işkencesi nedeniyle başvurduğu savcılıkça eşine kesilen para cezalarını ödemek zorunda kalan Dilşah Kaya, açtığı boşanma davasının ardından ölümle tehdit edilmeye başladı.

'Git izini kaybettir'

Paylaş
Mütha Çetin

Hemen hemen her gün 3 kadının cinayete kurban gittiği Türkiye’de, tehdit alan bir kadını koruyacak mekanizma bulunamıyor. Daha önce 12 yıllık eşinin işkencesi nedeniyle başvurduğu savcılıkça eşine kesilen para cezalarını ödemek zorunda kalan Dilşah Kaya, açtığı boşanma davasının ardından ölümle tehdit edilmeye başladı. Kaya’nın başvurduğu polis ise “Git izini kaybettir, yapabileceğimiz bir şey yok” yanıtını verdi.
Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre, gündem ortalama 3 kadının eş, baba, kardeş gibi en yakınındakiler tarafından öldürüldüğü Türkiye’de kadınlar, kendilerini koruyacak hiçbir mekanizma bulunmadığı için katledilmeye devam ediyor. Son 4 gün içinde daha önce defalarca yargıya başvurmasına rağmen 4 kadın daha sokak ortasında eşi tarafından kurşunlanarak öldürüldü. Dilşah Kaya da eşi tarafından ölümle tehdit edilen kadınlardan sadece biri. 12 yıllık evliliği boyunca sürekli şiddet gören ve savcılık, polis dahil başvurdu her yerden “Biz bir şey yapamayız” yanıtı alan Kaya, üstüne üstlük eşinden gördüğü şiddetin bedeli olarak kesilen para cezalarını da ödemek zorunda kalmıştı.

İZİNİ KAYBETTİRDİN Mİ EŞİN SENİ BULAMAZ

Kaya, eşine boşanma davası açtı. Kaya’nın sesini duyan kadın sığınma evi yetkilileri ise bir görüşme yaptı ve ‘’sığınma evine yerleş’’ teklifi yaptı. Çocuklarının da yanına almak istemesi üzerine sığınma evi yetkilileri bunu kabul etmedi ve Kaya yine tek başına kaldı. Boşanma davası açtığını duyan eşi ise Kaya’yı arayarak, “Seni öldüreceğim” diye tehdit etmeye başladı. Polise haber veren Kaya’ya ise “İzini kaybettir” önerisi yapıldı.

POLİS 20 DAKİKA KORUDU!

Kaya aldığı tehdidi, “Pazartesi günü telefon açtı. Gelip seni öldüreceğim dedi. Önce benimle iş yerim dışında bir yerde görüşmek istedi. Ben kabul etmeyince iş yerimi bastı. ‘Ya bu davadan vazgeçersin ya da ben seni öldüreceğim. Eğer mahkeme çocukları sana verirse çocukları da öldürürüm’ sözleriyle beni tehdit etti. Sonra eşim çıktı ama tekrar geleceğini söyledi. Ben de bunun üzerine Zeytinburnu Emniyet Müdürlüğü’nden polislere haber verdim. Israrla eşim beni öldürmek istiyor açık açık tehdit ediyor dedim. Polisler bana, ‘yapacağımız bir şey yok. Bir şey yapamayız Ancak kılık kıyafetini değiştirirsin adresini değiştirirsin. İzini kaybettirdin mi eşin seni bulamaz’ dediler. Bunun üzere ben de kızdım ‘bir katil yüzünden kaçak mı yaşayacağım’ dedim. 20 dakika oturduktan sonra polisler gitti” diyerek gelişmeleri  anlattı.

KORKUYLA YAŞIYOR

Her gün eşinin öldürme korkusuyla yaşan Kaya, çalıştığı pastanenin arka kapısından akşamları evine gitmek zorunda kalıyor. Tek başına bir evde kaldığı için akşamları kimseye kapısını açamayan Kaya, akşamları eşinin takip etmesinden korktuğu için yolunu uzatarak arka sokaklardan evine gidiyor. Kaya, “Bazen pastanede çalışırken eşimin beni vurmasından korkuyorum. Böyle bir şey yapsa ona engel olan hiçbir şey yok” dedi. Defalarca eşi tarafından öldürme tehditleri alan ve bu durum karşısında yetkilerini artık bir şeyler yapması gerektiğini söyleyen Kaya, “Artık sıkıldım böyle yaşamaktan. Eşime boşanma davası açtım. Bütün tehditlere rağmen davamdan vazgeçmeyeceğim. Daha önce eşimin attığı dayakların hastanelerden alınmış raporları var. Çocuklarımla bir hayat kurmak istiyorum. Tek isteğim bu” diye konuştu. (İstanbul/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

13 kez farklı illere atanan Müdür

SONRAKİ HABER

Tutuklu CHP PM Üyesi Eren Erdem'in itirazına ret 

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa